Diş hekimliği uzmanlık ve doktora öğrencilerinde depresyon, anksiyete ve stres değerlendirilmesi ve ilişkili etmenler: Tek merkezli anket çalışması
Assessment of depression, anxiety, and stress among dental specialty and doctoral students and related factors: A single-center survey study.
  1. Tez No: 975741
  2. Yazar: BAKHTIYAR ISLAMZADE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İKBAL LEBLEBİCİOĞLU KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Demografi, Demography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, diş hekimliği uzmanlık ve doktora öğrencilerinde depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri arasındaki ilişkileri ve bu değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılaşma durumlarını incelemektir. Araştırma, ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim yılında Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde eğitim gören 192 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak demografik bilgi formu ve Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği Kısa Formu (DAS-21) kullanılmıştır. Verilerin analizinde korelasyon, regresyon, t-testi ve ANOVA analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, stres, anksiyete ve depresyon arasında güçlü düzeyde pozitif ilişkiler bulunmuştur. Stresin hem anksiyete hem de depresyon üzerinde doğrusal bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Benzer şekilde, anksiyetenin de depresyon üzerinde bir etkisi tespit edilmiştir. Demografik özellikler açısından, kadın öğrencilerin stres, anksiyete ve depresyon düzeyleri erkek öğrencilerden anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Yaş grupları arasında yapılan karşılaştırmalarda, 28-30 yaş grubundaki katılımcıların 31 yaş ve üzeri katılımcılara göre daha yüksek düzeyde stres, anksiyete ve depresyon yaşadıkları görülmüştür. Bekar katılımcıların evli katılımcılara göre daha yüksek düzeyde psikolojik sıkıntı yaşadıkları belirlenmiştir. Maddi durum açısından ise, maddi durumunu“normal”olarak değerlendiren katılımcıların,“iyi”olarak değerlendiren katılımcılara göre daha yüksek düzeyde stres, anksiyete ve depresyon yaşadıkları tespit edilmiştir. Bu bulgular, diş hekimliği uzmanlık öğrencilerinin ruh sağlığının korunması ve geliştirilmesi için kapsamlı önlemlerin alınması gerektiğini göstermektedir. Özellikle stres yönetimi konusunda yapılacak çalışmalar, anksiyete ve depresyon riskinin azaltılmasında önemli rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationships between depression, anxiety, and stress levels among dental students and to investigate how these variables differ according to demographic characteristics. The research was conducted using a correlational survey model. The sample consisted of 192 students studying at Erciyes University Faculty of Dentistry during the 2023-2024 academic year. A demographic information form and the Depression, Anxiety, and Stress Scale Short Form (DASS-21) were used as data collection tools. Correlation, regression, t-test, and ANOVA analyses were utilized for data analysis. The results revealed strong positive correlations between stress, anxiety and depression. Stress was found to have a strong predictive effect on both anxiety and depression. Similarly, anxiety showed a strong predictive effect on depression. Regarding demographic characteristics, female students showed significantly higher levels of stress, anxiety, and depression compared to male students. Age group comparisons revealed that participants aged 28-30 years experienced higher levels of stress, anxiety, and depression compared to those aged 31 years and above. Single participants were found to experience higher levels of psychological distress compared to married participants. In terms of financial status, participants who reported their financial situation as“normal”showed higher levels of stress, anxiety, and depression compared to those who reported it as“good.”These findings indicate the need for comprehensive measures to protect and improve the mental health of dental students. In particular, interventions focusing on stress management may play a crucial role in reducing the risk of anxiety and depression.