Romantik ilişkilerde psikolojik ihtiyaçların doyumu ve otantiklik arasındaki ilişkide anneden algılanan narsisistik özelliklerin moderatör etkisi
Moderate role of perceived maternal narcissism in relationship between satisfaction of basic psychological needs in romantic relationships and authenticity
- Tez No: 975770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı romantik ilişkide psikolojik ihtiyaçların doyumu ve otantiklik arasındaki ilişkide anneden algılanan narsisizm özelliklerinin moderatör rolünü analiz etmektir. Araştırmada veriler çevrimiçi olarak toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini romantik ilişki içerisinde olan 421 katılımcı oluşturmuştur. Katılımcıların %60'ı kadın, %40'ı erkek olup yaş aralığı 18 ile 59 arasında değişmektedir ve %51'i sevgili iken %49'u evlidir. Araştırmada katılımcılara Bilgilendirilmiş Onam Formu, Sosyodemografik Bilgi Formu, Anneden Algılanan Narsisizm Ölçeği, Romantik İlişkilerde Temel Psikolojik İhtiyaçların Doyumu Ölçeği ve Otantiklik Ölçeği uygulanmıştır. Veri analizi için Güvenirlik, Pearson Korelasyon, Regresyon ve Model Analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre Anneden Algılanan Narsistik Özellikler ile Romantik İlişkide Psikolojik İhtiyaçların Doyumu ve otantiklik arsında negatif yönde anlamlı ilişki saptanmıştır. Anneden Algılanan Narsistik Özellikler, Romantik İlişkide Psikolojik İhtiyaçların Doyumunu negatif anlamda yordarken Otantiklik ile arasındaki ilişkide moderatör rol göstermemektedir. RİPİD, AANÖ ve otantiklik değişkenleri ile demografik değişkenler (cinsiyet, eğitim durumu, ilişki süresi, ilişki türü) arasında anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Bulgular literatür bilgileri kapsamında tartışılmış ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is analyze the moderate role of perceived maternal narcissism (MPN) in relationship between satisfaction of basic psychological needs in romantic relationships (SBPNRR) and authenticity. The data were collected online. The sample consisted of 421 participants who have in a romantic relationship. 60% of the participants are female, 40% are male, the age range ranging from 18 to 59, 51% are darling and 49% are married. Sociodemographic Information Form, Perceived Maternal Narcissism Scale, Satisfaction of Basic Psychological Needs in Romantic Relationships Scale and Authenticity Scale were applied to the participants. Reliability, Pearson Correlation, Regression and Model Analysis were used for data analysis. According to the findings, a significant negative relationship was found between Perceived Maternal Narsisizm (PMN) and Satisfaction of Basic Psychological Needs in Romantic Relationships (SBPNRR) and authenticity. PMN do not play a moderating role in the relationship with authenticity while negatively predicting SBPNRR. Significant differences were found between the variables of SBPNRR, MPN and authenticity between gender, educational status, duration of intercourse, type of relationship variables. The findings were discussed within the scope of the literature and suggestions were made for future studies.