Yerli animasyon filmlerinde kültürel unsurların ve değerlerin analizi
Analysis of cultural elements and values ​​in local animated films
  1. Tez No: 975784
  2. Yazar: BETÜL SAĞIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA ARISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Film Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Teknolojik gelişmelere bağlı olarak pek çok alanda değişimler yaşanmaktadır. Kültürel alanla ilgili bilim dalları da veri toplama ve inceleme açısından teknolojik gelişmelerden yararlanmaktadır. Teknolojik gelişmelerin seyrinde ortaya çıkan animasyon filmler, içerisinde bulunan kültürel unsurlar ve değerler açısından günümüzde kültürün aktarılmasında rol oynayan önemli medya araçları arasında bulunmaktadır. Küçük yaşlardan itibaren medya, çocukların değerler sisteminin oluşmasında ve gelişmesinde belirleyici olabilmektedir. Zamanlarının büyük bir kısmını çeşitli görsel medya içeriklerini izleyerek geçiren çocuklar birtakım etkilere açık olabilmektedirler. Her çocuk, kültürel çevresine bağlı olarak gelişimini sürdürmektedir. Gelişme çağında görsel medya içerikleriyle zaman geçiren çocukların öğrenmeleri, izlediklerinden edindikleriyle şekillenebilmektedir. Çalışma kapsamında, erişilebilen ve taranan kaynaklarda yapılan araştırmalar ve incelemeler neticesinde animasyon filmlerde değerlerle ilgili çalışmalar olmasına rağmen devam niteliğinde olan iki animasyon filminin kültürel unsurlar ve değerlerle ilgili olarak yapılan çalışmalara rastlanmamıştır. Yerli animasyon filmlerin içeriğinin incelenmesiyle elde edilecek bilgiler ve literatür çalışması ileride alanda yapılacak araştırma ya da çalışmalara kaynak oluşturması açısından önemli gözükmektedir. Bu çalışmada yerli animasyon filmlerinde kültürel unsurların ve değerlerin ne şekilde ve ne kadar süre ile yer aldığı belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda yardımlaşma-dayanışma, misafirperverlik, doğruluk-dürüstlük, temizlik, vicdan değerleri ile yemek, giyim, dil gibi kültürel unsurların geçtiği kesitler belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama setini Rafadan Tayfa: Galaktik Tayfa ve Rafadan Tayfa: Hayrimatör animasyon filmleri oluşturmaktadır. Filmler, araştırmacı tarafından ilgili alanyazın taranarak ve farklı alanlarda yapılan benzer çalışmaların veri toplama araçları incelenerek geliştirilen“Kültürel Unsurları ve Değerleri İnceleme Formu”ile incelenmiş; elde edilen veriler, forma işlenmiştir. Araştırmada kültürel unsurlar yemek, dil ve giyim; değerler; yardımlaşma-dayanışma, misafirperverlik, doğruluk-dürüstlük, temizlik, vicdan olarak kodlanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin analizi ve yorumlanmasında içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Rafadan Tayfa: Galaktik Tayfa ve Rafadan Tayfa: Hayrimatör örneklemleri üzerine yapılan analizler filmlerin, Türk kültürüne ait kodları içerdiği ve değerleri iletmede önemli bir noktada olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Changes are occurring in many areas due to technological advancements. Cultural disciplines also make use of these advancements for data collection and analysis. Animated films, which have emerged as a result of technological advancements, are among the most important media tools that play a role in the transmission of culture today, due to the cultural elements and values they contain. From an early age, media can be decisive in the formation and development of children's value systems. Children who spend a significant portion of their time viewing various visual media content may be susceptible to certain influences. Every child develops in accordance with their cultural environment. Children who spend time with visual media content during their formative years can learn from what they watch. Research and analysis of accessible and reviewed resources within the scope of this study revealed that, while there are studies on values in animated films, no studies on the cultural elements and values of the two sequel animated films were found. The information and literature review obtained from examining the content of domestically produced animated films appear important, as they can provide resources for future research and studies in the field. This study aimed to determine how and for how long cultural elements and values are present in domestic animated films. For this purpose, segments were identified that included values such as cooperation and solidarity, hospitality, truthfulness and honesty, cleanliness, and conscience, as well as cultural elements such as food, clothing, and language. The data collection set for the study consisted of the animated films Rafadan Tayfa: Galaktik Tayfa and Rafadan Tayfa: Hayrimatör. The films were analyzed using the“Cultural Elements and Values Analysis Form,”developed by the researcher through reviewing the relevant literature and examining the data collection tools of similar studies conducted in different fields. The obtained data were entered into the form. In the study, cultural elements were coded as food, language, and clothing, and values as cooperation and solidarity, hospitality, truthfulness and honesty, cleanliness, and conscience. Content analysis was used in the analysis and interpretation of the data obtained within the scope of the study. The analyses of Rafadan Tayfa: Galaktik Tayfa and Rafadan Tayfa: Hayrimatör indicate that the films embody codes of Turkish culture and are crucial in conveying values.