Yoğun bakım hemşirelerinin hasta kısıtlamalarında etik duyarlılıklarının incelenmesi
Examination of critical care nurses' ethical sensitivity regarding patient restraints
- Tez No: 975812
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, İç Hastalıkları, Nursing, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Fiziksel kısıtlama; hasta güvenliği açısından bazı avantajlar sağlasa da, doğru ve uygun şekilde uygulanmadığında hastaya zarar verebilmesi ve özgürlüğünü sınırlaması nedeniyle etik ikilemlere yol açan, tartışmalara neden olan bir uygulamadır. Bu araştırma; yoğun bakım hemşirelerinin fiziksel kısıtlamaya ilişkin bilgi düzeyi, tutum ve uygulamaları ile etik duyarlılıklarının incelenmesi amacıyla yapıldı. Araştırmaya; yoğun bakım ünitelerinde çalışan ve gönüllü olarak katılmayı kabul eden toplam 335 yoğun bakım hemşiresi dâhil edildi. Veriler Kişisel Bilgi Formu; Hemşirelerin Fiziksel Tespitlere İlişkin Bilgi Düzeyi, Tutum ve Uygulamaları Ölçeği; Ahlaki Duyarlılık Anketi ile kartopu yöntemi kullanılarak, google forms aracılığıyla çevrimiçi olarak toplandı. Veriler SPSS 24.0 versiyon ile analiz edildi. Hemşirelerin yaş ortalaması 30,03±6,18 (Min=25; Mak=32) olup, 77,31'i (n=259) kadın, %54,33'ü (n=182) bekar, %70,15'i (n=235) lisans mezunudur. Mesleki deneyim süresi 7,26±6,45 yıl, yoğun bakımda çalışma süresi ise 4,65±4,24 yıldır. Hemşirelerin %63,28'inin fiziksel kısıtlama, %79,10'unun ise etik konusunda eğitim aldığı, %79,10'unun etik ikilem yaşadığı, %97,91'inin hastaya fiziksel kısıtlama uyguladığı belirlendi. Hemşirelerin Fiziksel Tespitlere İlişkin Bilgi Düzeyi, Tutum ve Uygulamaları Ölçeği alt boyut puanları Bilgi düzeyi 7,64±1,51, Tutum 29,95±2,75, Uygulama 37,8±4,12; Ahlaki Duyarlılık Anketi alt boyut puanları Otonomi 14,41±5,84, Yarar sağlama 11,54±4,18, Bütüncül yaklaşım 10,59±3,38, Çatışma 12,26±3,94, Uygulama 10,64±3,94, Oryantasyon 7,03±2,94, ADA Toplam 77,19±18,09 saptandı. Hemşirelerin bilgi düzeylerinin ve uygulamalarının iyi, tutum ve etik duyarlılıklarının orta düzeyde olduğu belirlendi. Fiziksel kısıtlama; insan haklarını ihlal edebilen bir uygulama olduğu için gerekçeleriyle belgelendirilmesi, bilimsel temellere dayanan bir yaklaşımın benimsenmesi, kullanımının azaltılarak alternatif yöntemlere yer verilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
Physical restraint offers some advantages in terms of patient safety, but it is a controversial practice that can harm patients and limit their freedom if not implemented correctly and appropriately. This study aimed to examine the knowledge, attitudes, practices, and ethical sensitivities of critical care nurses regarding physical restraints. A total of 335 critical care nurses working in critical care units who volunteered to participate were included in the study. Data were collected online using a Personal Information Form, Nurses' Knowledge, Attitudes, and Practices Regarding the use of Physical Restraints, the Moral Sensitivity Questionnaire, and the snowball method via Google Forms. Data were analyzed using SPSS version 24.0. The mean age of the nurses was 30.03±6.18 (Min=25; Max=32). There were 77.31 (n=259) females, 54.33% (n=182) were single, and 70.15% (n=235) had a bachelor's degree. The duration of professional experience was 7.26±6.45 years, and the duration of working in critical care units was 4.65±4.24 years. It was determined that 63.28% of the nurses had received training on physical restraint, 79.10% had received training on ethics, 79.10% had experienced ethical dilemmas, and 97.91% had used physical restraint on patients. The sub-dimension scores of the Knowledge, Attitudes and Practices of Nurses Regarding Physical Restraints Questionnaire were 7.64±1.51 Knowledge level, 29.95±2.75 Attitude, 37.8±4.12 Practice; Moral Sensitivity Questionnaire subscale scores were determined as follows: 14.41±5.84 Autonomy, 11.54±4.18 Beneficence, 10.59±3.38 Holistic approach, 12.26±3.94 Conflict, 10.64±3.94 Implementation, 7.03±2.94 Orientation, and 77.19±18.09 MSQ Total. It was determined that the nurses' knowledge and practices were good, and their attitudes and ethical sensitivities were moderate level. Because of physical restraint is a practice that can potentially violate human rights, it is recommended that it should be documented with justifications, a scientifically based approach should be adopted, and alternative methods should be incorporated to minimize the use of physical restraints.