Belediyelerde e-hizmetlerin geliştirilmesinde yapay zekâ kullanımı: Bursa'nın 5 ilçe belediyesi örneği
Use of artificial intelligence in developing e-services in municipalities: The example of 5 district municipalities of Bursa
  1. Tez No: 975866
  2. Yazar: TUĞBA UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA MEDİNE SUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Bursa'daki Büyükşehir İlçe Belediyelerinde e-hizmetlerin gelişiminde yapay zekâ (YZ) uygulamalarının potansiyelini ve mevcut durumunu kapsamlı bir şekilde incelemektir. Günümüz dünyasında dijital dönüşümün hız kazanmasıyla birlikte kamu hizmetlerinin daha etkin, erişilebilir ve sürdürülebilir hale gelmesi giderek daha büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda, yapay zekâ teknolojilerinin belediyecilik hizmetlerine entegrasyonu, yalnızca hizmet kalitesini artırmakla kalmayıp aynı zamanda vatandaş memnuniyetini yükseltme, operasyonel verimliliği artırma ve akıllı şehir vizyonunu hayata geçirme açısından da büyük potansiyel sunmaktadır. 21 yüzyıl, bilgi ve teknolojinin hızla dönüştüğü, dijitalleşmenin günlük yaşamın her alanında etkisini gösterdiği bir dönemdir. Bu dönemin en dikkat çekici teknolojik gelişmelerinden biri ise şüphesiz yapay zekâ teknolojileridir. Yapay zekâ; sağlık, eğitim, ulaşım, güvenlik gibi birçok sektörde kullanılmaya başlanmış ve karar alma süreçlerinden veri analizine kadar geniş bir yelpazede uygulama alanı bulmuştur. Her ne kadar bu teknolojilere dair etik, güvenlik ve mahremiyet gibi çeşitli endişeler bulunsa da, kamu yönetimi ve yerel hizmet sunumunda sunduğu fırsatlar yadsınamaz düzeydedir. Çalışma kapsamında, karma yöntem kullanılmıştır. Hem nitel hem nicel verilerden yararlanılmış; literatür taraması, örnek olay (vaka) incelemeleri ve belediyelerin yönetici kadrolarıyla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler yöntemiyle veri toplanmıştır. Görüşmeler, belediye başkanları, başkan yardımcıları ve bilgi teknolojileri müdürleri ile gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda elde edilen veriler analiz edilerek mevcut durum değerlendirilmiş ve potansiyel gelişim alanları ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular, incelenen belediyelerde yapay zekâ teknolojilerine yönelik farkındalığın her geçen gün arttığını, ancak uygulamaların henüz başlangıç seviyesinde olduğunu göstermektedir. Hâlihazırda mevcut YZ uygulamaları genellikle vatandaş bilgi sistemleri, talep ve şikâyet yönetimi gibi sınırlı alanlarda kullanılmakta ve büyük ölçüde otomasyon odaklıdır. Ancak, yapay zekânın gerçek potansiyeli; kişiselleştirilmiş hizmet sunumu, tahmine dayalı analizler, süreçlerin tam otomasyonu ve akıllı şehir uygulamaları gibi daha ileri düzeyde çözümler sunmaktadır. Bu potansiyelin hayata geçirilmesinin önünde bazı önemli engeller bulunduğu da çalışmada belirlenmiştir. Belediyeler, teknolojik altyapı eksiklikleri, sınırlı bütçeler, nitelikli insan kaynağına erişim sıkıntıları ve veri güvenliği konusunda yaşanan çekinceler nedeniyle YZ uygulamalarını yaygınlaştırmakta zorlanmaktadır. Sonuç olarak, yapay zekâ teknolojileri, yerel yönetimlerde dijital dönüşümün en kritik unsurlarından biri olarak öne çıkmakta; ancak bu teknolojilerin etkili şekilde uygulanabilmesi için stratejik planlamaya, yatırım önceliklendirilmesine ve insan kaynağı kapasitesinin güçlendirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to comprehensively examine the potential and current status of artificial intelligence (AI) applications in the development of e-services in Bursa Metropolitan District Municipalities. With the acceleration of digital transformation in today's world, it is increasingly important for public services to become more effective, accessible and sustainable. In this context, the integration of artificial intelligence technologies into municipal services offers great potential not only in terms of increasing service quality but also in terms of increasing citizen satisfaction, increasing operational efficiency and implementing the smart city vision. The 21st century is a period in which information and technology are rapidly transforming and digitalization has an impact on every aspect of daily life. One of the most striking technological developments of this period is undoubtedly artificial intelligence technologies. Artificial intelligence has begun to be used in many sectors such as health, education, transportation and security and has found a wide range of applications from decision-making processes to data analysis. Although there are various concerns about these technologies such as ethics, security and privacy, the opportunities they offer in public administration and local service delivery are undeniable. A mixed method was used within the scope of the study. Both qualitative and quantitative data were used; data was collected through literature review, case studies and semi-structured interviews with municipality executives. Interviews were conducted with mayors, deputy mayors and information technology managers. In this context, the data obtained was analyzed, the current situation was evaluated and potential development areas were revealed. The findings show that awareness of artificial intelligence technologies is increasing day by day in the municipalities examined, but the applications are still at an early stage. Currently, existing AI applications are generally used in limited areas such as citizen information systems, request and complaint management and are largely automation oriented. However, the real potential of AI offers more advanced solutions such as personalized service delivery, predictive analysis, full automation of processes and smart city applications. The study also determined that there are some important obstacles to the implementation of this potential. Municipalities have difficulty in spreading AI applications due to technological infrastructure deficiencies, limited budgets, difficulties in accessing qualified human resources and concerns about data security. As a result, artificial intelligence technologies stand out as one of the most critical elements of digital transformation in local governments; however, strategic planning, investment prioritization and strengthening of human resource capacity are needed for the effective implementation of these technologies.