Sözlü tarih yöntemiyle hacettepe üniversitesi iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümü'nün“kurucu ethos”unun belgelenmesi ve değerlendirilmesi
Documentation and evaluation of the“founding ethos”of the department of interior architecture and environmental design at hacettepe university using the oral history method
- Tez No: 975867
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE SAYIL ONARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü'nün belleğini, kurucu ethos odağında belgelemekte ve çözümlemektedir. Kurucu ethos, kuruluş evresinde yerleşen değerler, karar pratikleri ve pedagojik yönelimlerin oluşturduğu normatif çerçeve olarak; kolektif/kurumsal bellek ise bu çerçevenin belgeler, anlatılar, mekânlar ve ritüeller aracılığıyla kuşaklar boyunca taşınma ve yeniden üretim biçimi olarak kavramsallaştırılmaktadır. Çalışma, nitel bir vaka deseni içinde yürütülmekte; veri üretimi kurucu ve erken dönem aktörleriyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış sözlü tarih görüşmeleri ile kurumsal arşiv taraması üzerinden gerçekleştirilmektedir. Veriler tematik analiz ile kodlanmakta; kurucu ethos, duyarlılık kavramı bağlamında“değerler, karar pratikleri, pedagoji, mekân/ritüel”eksenlerinde operasyonelleştirilmektedir. Bulgular, Bölüm'ün kurumsal kimliğinin üç katmanda örgütlendiğini göstermektedir: (i) kurucu aktörlerin Ankara ile kurduğu aidiyet ve mesleki yörüngelerin otobiyografik izleri; (ii) kuruluş–müfredat–stüdyo/jüri ritüelleri üzerinden şekillenen kurumsal kültür; (iii) bu kültürün kolektif bellek içinde süreklilik ve kırılma noktalarıyla yeniden üretimi ve gelecek.“Ankara'da ilk”olmanın kamusal misyonu, Güzel Sanatlar çatısının stüdyo-merkezli üretim kültürü ve uluslararası kaynaklı çağdaş tasarım düşüncesinin yerel gereksinimlerle harmanlanması kurucu ethosu belirlemektedir. Mevzuat değişimleri, kadro/donanım dönüşümleri, fiziksel taşınmalar ve yeniden yapılanmalar süreklilik içinde ölçülü revizyonlar üretmektedir. Çalışma, belge–tanıklık birlikteliğine dayalı uygulanabilir bir okuma, zaman çizelgesi ve ritüel envanteri ile arşivleme–bellek yönetimi için meta-veri, ritüel kayıt ve görsel–metin eşleme ilkeleri sunmaktadır. Sınırlılık, tek kuruma odaklanma ve sözlü anlatıların öznelliği ile belirginleşmektedir; gelecek çalışmalar için çoklu kurum karşılaştırmaları ve öğrenci/mezun anlatılarının dâhil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation documents and analyzes the institutional memory of the Department of Interior Architecture and Environmental Design at Hacettepe University within the framework of its founding ethos. The founding ethos is conceptualized as a normative framework shaped by the values, decision-making practices, and pedagogical orientations that were established during the founding phase; while collective and institutional memory refer to the modes through which this framework has been transmitted and reproduced across generations through documents, narratives, spaces, and rituals. The study adopts a qualitative case study design. Data were collected through semi-structured oral history interviews conducted with founding and early-period academics, as well as through archival research within the institutional repository. The data were coded thematically, operationalizing the concept of founding ethos through four interrelated axes: values, decision-making practices, pedagogy, and spatial/ritual culture. Findings indicate that the Department's institutional identity is structured across three interwoven layers: (i) autobiographical trajectories and the sense of belonging of founding actors in relation to Ankara; (ii) the formation of institutional culture through curriculum, studio, and jury rituals; and (iii) the reproduction and transformation of this culture within the continuum of collective memory. The research offers a document- and testimony-based reading supported by a chronological timeline and a ritual inventory, proposing a framework for memory archiving and metadata organization. Limitations arise from the single-institution focus and the subjectivity inherent in oral narratives; thus, future studies are encouraged to include comparative cases and student or alumni narratives to expand this line of inquiry.