Cumhuriyet dönemi kadın süreli yayınlarında kadın temsili, mekân ve modernleşme: Evselliğin yeniden inşası
Women's representation, space and modernization in republican women's periodicals: The reconstruction of domesticity
  1. Tez No: 975878
  2. Yazar: MERVE ATMACA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Tarih, Sosyoloji, Interior Design and Decoration, History, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Cumhuriyet dönemi kadın süreli yayınlarındaki metinlerin ve imgelerin analiziyle, modernleşmenin nasıl mekânsallaştığını ve kadın temsilinin konut mekânıyla kurduğu ilişkiyi sorgulamak çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Süreli yayınlar, dönemin toplumsal rolleri, ev yaşamı ve mobilyalara dair bilgiler veren önemli araçlardır. Kadın süreli yayınları ise kadının imajı, görevleri, temsil ettikleri ve dönem ile kurduğu ilişkiye dair okuyucuya ve araştırmacıya fikir vermektedir. Dolayısıyla bu yayınlar, yeni rejimin konut mekânı ve kadın temsili arasındaki bağı anlamak adına çalışmanın malzemesi olarak seçilmiştir. Dönemin evsellik kavramının kadın kimliği üzerindeki anlatımını, basılı mecralar üzerinden anlamaya çalışan bu araştırmada, nitel araştırma yöntemi seçilmiştir. Bu araştırma yöntemi kapsamında öncelikle literatür taraması yapılarak, arşiv belgeleri incelenmiş ve söylem analizi yapılmıştır. Bu belgeler arasında, kendi dönemi için kritik öneme sahip ve en uzun süre yayımlanan“Kadın Gazetesi”ile“Ev-İş”, çalışmanın temel malzemesini oluşturmuştur. Konut mekânı, kadın kimliği ve kadın süreli yayınları ise sırasıyla mekân, ev ekonomisi ve temsiliyet başlıkları altında çalışmanın ana temalarını meydana getirmiştir. Çalışmanın iki malzemesinde yer alan yazınsal ve görsel verilerden ise alt temalar üretilmiştir. Kadına, mekâna ve mobilyaya dair söylemler irdelenerek elde edilen on iki alt tema, literatürden değil, seçilen iki kadın süreli yayın üzerinden oluşturulmuştur. Basılı arşivden üretilen temalar, çalışmanın özgün yaklaşımından biridir. Çalışma, literatürdeki ikincil kaynaklar yardımıyla desteklenmiş, Ev-İş ve Kadın Gazetesi'nde yer alan konut tasvirleriyle detaylandırılmıştır. Temalardan ilkini oluşturan“mekân”, dönem içindeki ev içi mekânın düzenlenmesine odaklanırken;“ev ekonomisi”teması, evin bakımı, geçimi, yaşayışıyı ve üretimiyle ilgilenmektedir. Son ana tema“temsiliyet”, kadın süreli yayınlarının dönem içinde neyi temsil ettiğine yoğunlaşmıştır. Sonuç olarak, Cumhuriyet dönemi kadın süreli yayınlarının, modernleşme sürecinde kadını hem kamusal hem de özel alanda dönüştüren bir özne olarak temsil ettiğini ortaya koymuştur. Kadın süreli yayınları sadece fiziksel değil, toplumsal değişimin bir taşıyıcısı olarak da kendini göstermiş, evselliği idealize etmiş ve kadın kimliğini bu mekân üzerinden yeniden tanımlamıştır. Dolayısıyla modernleşme söyleminin öznelerinden olan kadın ve konut mekân üzerinden bir biçimlenme gerçeklemiş; kadın süreli yayınları bu söylemin hem taşıyıcısı hem de üreticisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore how modernization was spatialized and how the representation of women was constructed in relation to domestic space through an analysis of texts and images in women's periodicals of the Republican era. Periodicals are important tools that provide information about the social roles, domestic life, and furniture of the period. Women's periodicals, on the other hand, offer readers and researchers insights into women's image, roles, representations, and their relationship with the period. Therefore, these publications have been selected as the material for this study in order to understand the connection between the new regime, the domestic space, and the representation of women. In this study, which seeks to understand the narrative of the concept of domesticity on women's identity through printed media, a qualitative research method has been chosen. Within the scope of this research method, a literature review was first conducted, archival documents were examined, and discourse analysis was performed. The documents that have been published for the longest period of time and are of critical importance for their period,“Kadın Gazetesi”and“Ev-İş,”constitute the material for the study. The housing space, woman identity, and women's periodicals, which form the subject of the study, constitute the main themes of space, domestic economy, and representation, respectively. Sub-themes were produced from the textual and visual data in the two materials of the study. The twelve sub-themes obtained by examining discourses on women, space, and furniture were not derived from the literature but were produced through the two selected women's periodicals. The themes produced from the printed archive are one of the original approaches of the study. The study is supported by secondary sources in the literature and detailed with descriptions of housing in Ev-İş and Kadın Gazetesi. The first theme,“space”, focuses on the organization of the interior space of the home during the period, while the theme of“domestic economy”deals with the maintenance, livelihood, living, and production of the home. The final theme,“representation”, focuses on what women's periodicals represented during the period. In conclusion, women's periodicals during the Republican era represented women as agents of change in both the public and private spheres during the modernization process. Women's periodicals have not only been physical carriers of social change but have also idealized domesticity and redefined women's identity through this space. Thus, women, as subjects of the modernization discourse, have been shaped through the domestic space; women's periodicals have been both carriers and producers of this discourse.