Bankacılık trojanleri trickbot ve emotet'in davranış analizi ve tespiti
Behavior analysis and detection of banking trojans trickbot and emotet
- Tez No: 975889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kayseri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan alternatif kullanım yollarının en önemlilerinden biri de“internet bankacılığı”dır. Fiziksel şubelerden yapılmakta olan neredeyse bütün işlemler internet bankacılığıyla yapılabilmektedir. Diğer bir önemli işlem ise çevrimiçi alışveriş ile artık internet kullanıcıları birçok ürün ve hizmete internet üzerinden verdikleri siparişlerle rahatlıkla ulaşabilmektedir. İnternet kullanımının giderek artması ile kullanımı yaygınlaşan internet bankacılığı, beraberinde teknolojik dolandırıcılık vakalarına da neden olmaktadır. Siber suçluların kullandıkları ve her geçen gün geliştirdikleri malware, botnet, spam, phishing, kimlik hırsızlığı gibi yöntemler ile internet kullanıcılarını dolandırmaya çalışmaları nedeniyle, internet bankacığı kullanımında her zaman riskler olmaktadır. Ancak kullanıcılar, hizmeti veren kurum ve kuruluşlar teknik olarak önlem aldıklarında bu riski çok daha aza indirebilirler. Günümüzde siber suçluların oldukça yaygın olarak kullanmış olduğu bankacılık virüslerinden biride TrickBot'tur. TrickBot, kullanıcıların bankacılık ve kişisel bilgilerini çalmak için tasarlanmış bir bankacılık truva atıdır. Bu çalışmada birçok bankacılık trojaninden farklı yöntemler kullanan TrickBot ve Emotet bankacılık virüslerinin yeni hileleri ile birlikte davranışsal analizleri incelenecektir. Bu iki bankacılık virüsünün kullanıcılara bulaşıp bulaşmadığının tespit edilmesi için makine öğrenme yöntemleri kullanılacaktır. Hedef almış olduğu ulusal ve uluslararası bankaları, çevrimiçi bankacılık sistemleri kullanıcalarına vermiş olduğu maddi zararlara karşı alınması gereken önlemlerinde üzerinde duralacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the most important alternative ways to access banking services that has emerged with the advancement of technology is“internet banking.”Nearly all transactions previously conducted at physical branches can now be conducted through internet banking. Another important aspect is online shopping, allowing internet users to easily access a wide range of products and services by ordering online. The increasing prevalence of internet banking, coupled with the increasing use of the internet, has also led to the rise of technological fraud. Internet banking always carries risks, as cybercriminals attempt to defraud internet users using increasingly sophisticated methods such as malware, botnets, spam, phishing, and identity theft. However, when users and the institutions and organizations providing the service take technical precautions, this risk can be significantly reduced. One of the most common banking viruses used by cybercriminals today is TrickBot. TrickBot is a banking trojan designed to steal users' banking and personal information. In this study, we will examine the behavioral analysis of the TrickBot and Emotet banking viruses, which employ different methods than many other banking trojans. We will use machine learning methods to determine whether these two banking viruses have infected users. We will also focus on the national and international banks they target and the necessary precautions to prevent the financial damage they inflict on users of their online banking systems.