Tip 1 ve Tip 2 ROP tanılı olgularda erken dönem anjiografi bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of early-stage angiographic findings in patients diagnosed with Type 1 and Type 2 retinopathy of prematurity
  1. Tez No: 975890
  2. Yazar: LADEN ALTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, Tip 1 ve Tip 2 prematüre retinopatisi (ROP) tanısı almış olgularda erken dönem fluorescein anjiyografi (FFA) bulgularının değerlendirilmesi ve bu bulgular ile hastalığın klinik seyri arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak tasarlanan bu çalışma, Ocak 2023 – Aralık 2024 tarihleri arasında Bakırköy Dr. Bu çalışma, Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma hastanesi göz hastalıkları kliniğinde yürütülmüştür. Çalışmaya doğum ağırlığı ≤ 2000 g ve gestasyonel yaşı ≤ 32 hafta olan, ROP tanısı almış 67 prematüre bebek dahil edilmiştir. Tüm olgulara klinik muayenenin ardından FFA uygulanmış, bulgular zon, evre ve tip dağılımlarına göre sınıflandırılmıştır. Veriler SPSS 29.0 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir; normal dağılım göstermeyen değişkenlerde Mann-Whitney U, kategorik değişkenlerde Pearson Ki-kare veya Fisher'in kesinlik testleri uygulanmış, p < 0,05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 67 olgunun %59,7'si Tip 1 ROP, %40,3'ü Tip 2 ROP grubundaydı. Gestasyonel yaş Tip 2 ROP grubunda daha yüksek bulunmuştur (p = 0,039). Zon dağılımında Tip 1 grupta zon 1 lehine belirgin fark saptanmıştır (p < 0,001). Temporal kama, çembersel damarlanma, tespih tanesi görünümü ve kapiller tüft varlığı Tip 1 ROP grubunda anlamlı olarak daha yüksek oranlarda gözlenmiştir (p < 0,05). Vasküler sızıntı ve neovaskülarizasyon Tip 1 ROP grubunda belirgin olarak daha sık izlenmiştir (p < 0,001). Şiddetli vasküler sızıntısı olan olguların doğum kilosu diğer gruplara göre daha yüksek bulunmuştur (p = 0,005). Sonuç: Erken dönem FFA bulguları, Tip 1 ROP olgularında daha ağır vasküler değişikliklerin ve iskemik alanların sıklıkla eşlik ettiğini göstermektedir. Temporal kama, kapiller tüft ve artmış sızıntı gibi anjiyografik özellikler Tip 1 ROP'un daha agresif klinik seyrinin göstergesi olabilir. Bu bulgular, FFA'nın erken dönemde hastalığın progresyon riskini öngörmede ve tedavi stratejilerinin planlanmasında önemli bir araç olabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate early fluorescein angiographic (FFA) findings in infants diagnosed with Type 1 and Type 2 retinopathy of prematurity (ROP) and to investigate their relationship with clinical disease progression. Materials and Methods: This prospective study was conducted between January 2023 and December 2024 at Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital, Department of Ophthalmology. A total of 67 premature infants with a birth weight ≤ 2000 g and a gestational age ≤ 32 weeks who were diagnosed with ROP were included. All infants underwent clinical examination and FFA. Findings were classified according to zone, stage, and ROP type. Data were analyzed using SPSS version 29.0. Mann-Whitney U, Pearson's chi-square, and Fisher's exact tests were used, and p < 0.05 was considered statistically significant. Results: Among 67 infants, 40 (59.7%) had Type 1 ROP and 27 (40.3%) had Type 2 ROP. Gestational age was significantly higher in the Type 2 group (p = 0.039). Zone 1 involvement was predominant in Type 1 ROP (p < 0.001). Temporal wedge, circumferential vascularization, beading pattern, and capillary tufts were significantly more frequent in Type 1 ROP (p < 0.05). Vascular leakage and neovascularization were also more common in Type 1 ROP (p < 0.001). Infants with severe vascular leakage had a higher birth weight than those without (p = 0.005). Conclusion: Early FFA findings demonstrate that Type 1 ROP is associated with more severe vascular alterations and widespread ischemic areas. Features such as temporal wedge, capillary tufts, and intense leakage may serve as angiographic markers of disease severity. FFA appears to be a valuable tool for predicting disease progression and guiding treatment strategies in the early period.