Şirket içi projelerde ekip lideri seçimi için AHP yönteminin kullanılması
The use of the AHP method for team leader selection in internal company projects
  1. Tez No: 975956
  2. Yazar: NİSANUR KÖLEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kurum içi projelerde görev alacak ekip liderlerinin belirlenmesi ve uygun lider-proje eşleştirmesinin sağlanması amacıyla, çok kriterli karar verme (ÇKKV) tekniklerinden Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ile hedef programlamayı bütünleştiren bütüncül bir karar destek modeli önermektedir. Araştırmanın temel amacı, lider adaylarının bireysel yetkinliklerini ve projelerin kendine özgü gereksinimlerini eşzamanlı olarak değerlendirebilen, sistematik ve ölçülebilir bir yöntem sunarak lider atama sürecini nesnel temellere oturtmaktır. Literatürde sıklıkla ayrı ayrı ele alınan liderlik kriterleri ve proje gereklilikleri, bu çalışmada entegre edilerek çok boyutlu bir yapı içerisinde analiz edilmiştir. Modelin ilk aşamasında, lider adayları AHP yöntemi ile liderlik özellikleri, kişisel özellikleri, ekip çalışması deneyimi, acil durum yönetimi ve iletişim becerileri gibi kriterler doğrultusunda değerlendirilmiş; elde edilen ağırlıklı puanlar normalleştirilerek liderlerin yetkinlik seviyeleri belirlenmiştir. İkinci aşamada, projelerin stratejik öncelikleri ve kriter bazlı ihtiyaç düzeyleri göz önünde bulundurularak lider-proje uygunluk skorları hesaplanmış ve bu veriler hedef programlama modeline girdi olarak tanımlanmıştır. Model, Google Colab platformunda Python programlama dili ve PuLP optimizasyon kütüphanesi aracılığıyla çözülmüş; her liderin yalnızca bir projeye atanması, iş yükü dağılımının dengelenmesi ve minimum yeterliliğin sağlanamadığı eşleşmelerin cezalandırılması yönünde kısıtlar içeren çok amaçlı bir optimizasyon yapısı kurulmuştur. Modelin çözümü sonucunda, stratejik öncelik düzeyi yüksek olan projelere“Çok Yetkin”liderlerin atanması, orta düzey projelere“Yetkin”liderlerin yönlendirilmesi ve“Az Yetkin”liderlerin yalnızca en uygun projelere atanması sağlanarak kaynak kullanımında etkinlik sağlanmıştır. Elde edilen sonuçlar, yalnızca bireysel projelerin başarı oranlarını artırmakla kalmamış; aynı zamanda organizasyonel düzeyde liderlik kapasitesinin stratejik planlanmasına, insan kaynaklarının verimli yönetimine ve karar alma süreçlerinin şeffaflaşmasına da önemli katkılar sunmuştur. Bu yönüyle çalışma, hem kurumsal uygulamalar hem de akademik literatür açısından özgün bir katkı niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study proposes a comprehensive decision support model that integrates the Analytic Hierarchy Process (AHP) with goal programming from multi-criteria decision-making (MCDM) techniques in order to identify team leaders who will be assigned to internal projects and ensure appropriate leader-project matching. The primary objective of the research is to establish an objective basis for the leader appointment process by offering a systematic and measurable method that can simultaneously evaluate the individual competencies of leader candidates and the specific requirements of projects. Leadership criteria and project requirements, which are often addressed separately in the literature, have been integrated and analysed within a multidimensional structure in this study. In the first stage of the model, leadership candidates were evaluated using the AHP method based on criteria such as leadership characteristics, personal characteristics, teamwork experience, emergency management, and communication skills; the weighted scores obtained were normalised to determine the competence levels of the leaders. In the second stage, leader-project suitability scores were calculated by considering the strategic priorities and criteria-based needs levels of the projects, and these data were defined as inputs to the target programming model. The model was solved on the Google Colab platform using the Python programming language and the PuLP optimisation library; a multi-objective optimisation structure was established with constraints such as assigning each leader to only one project, balancing the workload distribution, and penalising matches that did not meet the minimum competence requirements. As a result of the model's solution, 'Highly Competent' leaders were assigned to projects with a high strategic priority level,“Competent”leaders were directed to medium-level projects, and 'Less Competent' leaders were assigned only to the most suitable projects, thereby ensuring efficiency in resource utilisation. The results obtained not only increased the success rates of individual projects but also made significant contributions to the strategic planning of leadership capacity at the organisational level, the efficient management of human resources, and the transparency of decision-making processes. In this regard, the study constitutes an original contribution to both corporate applications and academic literature.