Türkiye'de afet dönemlerinde sivil toplum kuruluşlarına bakış açısının medya üzerinden analizi: 17 Ağustos 1999 Marmara ve 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremleri
An analysis of the media's perspective on non-governmental organizations during disasters in Turkey: The August 17, 1999 Marmara Earthquake and the February 6, 2023 Earthquakes
  1. Tez No: 976005
  2. Yazar: RABİA NUR ÇOKSOYLUER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
Özet
Sivil toplum kuruluşları geçmişten günümüze birden fazla anlam ve içeriğe sahip olmuştur. Günümüzde ise daha çok sivil toplum kuruluşları bireylerin toplum içerisinde çeşitli görüşlerinin dile getirilmesinde, belirli sorunların çözüme kavuşturulması noktasında katkıda bulunmasında, bunun yanı sıra ülke içerisinde aniden ve beklenmedik sorunlarda devlet ile Organize halinde bireylerin ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik durumlarda etkin rol oynamaktadırlar. Afetler de bu tür kriz anlarından biri olarak bilinmektedir. Afetler, doğa kaynaklı ya da insan kaynaklı olarak gerçekleştiği andan itibaren, toplumu ve bireyleri maddi ve manevi açıdan türlü zarara sebebiyet vermektedir. Çalışmanın amacı, sivil toplum kuruluşlarının olağanüstü durumlardaki rollerini ve etkilerini Türkiye'de yaşanan 6 Şubat Kahramanmaraş ve 17 Ağustos Marmara depremleri üzerinden gazete haberleri aracılığıyla açıklamaktadır. Buna göre çalışmada, sivil toplum kuruluşlarının her konuda ihtiyacı karşılamaya yönelik harekete geçtikleri, hızlı ve organize bir şekilde devletin kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği içerisinde bulundukları sonucuna varılmaktadır. Gazetelerin sivil toplum kuruluşları hakkında haberleri incelendiğinde kullandıkları dil genellikle olumlu şekilde, sivil toplum kuruluşlarının başarısı ve koordinasyonlarındaki hız ve etkinliklerinin yansıtılmasına yöneliktir. Bu bağlamda, sivil toplum kuruluşlarının ülke içerisinde etkinliklerinin arttırılması ve öneminin anlaşılması için daha fazla desteklenmesinin gerekliliği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Civil society organizations have carried multiple meanings and content from past to present. Today, they play an active role in enabling individuals to express various opinions within society, contributing to the resolution of specific problems, and, in sudden and unexpected crises within the country, acting in coordination with the state to meet people's needs. Disasters are known as one of these crisis situations. From the moment they occur—whether natural or human-induced—disasters cause various material and emotional damages to both individuals and society. The aim of this study is to explain the roles and effects of civil society organizations during extraordinary situations through newspaper articles, using the February 6, 2023 Kahramanmaraş Earthquakes and the August 17, 1999 Marmara Earthquake in Turkey as case examples. According to the study, civil society organizations mobilize to meet various needs and act quickly and in an organized manner in cooperation with state institutions and agencies. When the news content related to civil society organizations is examined, the language used is generally positive, highlighting their success, speed, and effectiveness in coordination. In this context, it is recommended that civil society organizations be further supported in order to increase their effectiveness within the country and to strengthen public awareness of their importance.