Kültürel miras ve kültür ekonomisi bağlamında Sivas ili Hafik ilçesi Düzyayla Köyünde giyim-kuşam ve süslenme
Clothing and adornment in Düzyayla Village, Hafik district, Sivas province, within the context of cultural heritage and cultural economy
- Tez No: 976124
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÇIBLAK COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
“Kültürel Miras ve Kültür Ekonomisi İlişkisi Bağlamında Sivas İli Hafik İlçesi Düzyayla Köyünde Giyim Kuşam Süslenme”başlıklı bu yüksek lisans tezinde, Sivas ilinin Hafik ilçesine bağlı Düzyayla köyünde geçmişten günümüze aktarılan giyim kuşam ve süslenme geleneği incelenmiştir. İlgili gelenek, inanç ve ritüeller; kitap, tez, makale ve bildiri metinleri taranarak tespit edilmiş; ardından bu veriler doğrultusunda köy halkının geleneksel giyim anlayışı, süslenme biçimleri ve bu ögelerin tarihsel süreç içerisindeki dönüşümü, alan araştırması, tarihsel yöntem ve işlevsel halk bilimi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Çalışma toplam 8 bölüm, sonuç ve sözlük bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, amacı, yöntemi ve kapsamı açıklanmış; saha çalışması sürecinde karşılaşılan sorunlara ve önerilen çözüm yollarına yer verilmiştir. Birinci bölümde kavramsal çerçeve ve ilgili yaklaşımlar ele alınmıştır. İkinci bölümde araştırma sahası olan Düzyayla köyünün coğrafî, demografik, ekonomik, tarihî, sosyokültürel ve inançsal yapısı ile kültürel özellikleri tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde, Türk kültüründe giyim kuşam ve süslenme geleneklerinin tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, Düzyayla köyüne özgü yöresel giysiler tanıtılmış; sahadan elde edilen veriler ışığında değerlendirmeler yapılmıştır. Beşinci bölümde, geleneksel kıyafet ve aksesuarlarda kullanılan motifler ile renkler halk bilimsel açıdan analiz edilmiştir. Altıncı bölümde, kıyafet ve aksesuarların hazırlanışı, dikim teknikleri, tasarım özellikleri, kumaş tercihleri ve muhafaza yöntemleri açıklanmıştır. Yedinci bölümde, giyim kuşam ve süslenmenin bireylerin dinî, sosyal ve kültürel yaşamlarındaki işlevlerine odaklanılmıştır. Sekizinci ve son bölümde ise Düzyayla köyünde kullanılan geleneksel giysiler kültür ekonomisi bağlamında değerlendirilmiş; bu unsurların yerel kalkınma ve ekonomik değer üretimi açısından taşıdığı potansiyel ortaya konulmuştur. Sonuç olarak Düzyayla köyünde tespit edilen giyim kuşam ve süslenme unsurlarının, geçmişten günümüze aktarılan geleneksel bir miras olduğu ve bu mirasın günümüzde kültürel kimliği besleyen ve ekonomik değere dönüştürülebilecek unsurlar barındırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis, titled“Clothing and Adornment in Düzyayla Village, Hafik District, Sivas Province, in the Context of the Relationship between Cultural Heritage and the Cultural Economy,”examines the tradition of clothing and adornment passed down from the past to the present in Düzyayla village, located in the Hafik district of Sivas province. The relevant traditions, beliefs, and rituals were identified by reviewing books, theses, articles, and conference papers. Subsequently, based on these data, the traditional understanding of clothing, forms of adornment, and the transformation of these elements within the historical process were examined using field research, historical methods, and functional folklore methods. The study consists of a total of 8 chapters, a conclusion, and a glossary. The introduction explains the subject, purpose, method, and scope of the study and addresses the problems encountered during the fieldwork and the proposed solutions. The first chapter discusses the conceptual framework and relevant approaches. The second chapter introduces the geographical, demographic, economic, historical, sociocultural, and religious structure and cultural characteristics of Düzyayla village, the research site. The third chapter examines the historical development of clothing and adornment traditions in Turkish culture. The fourth chapter introduces the traditional clothing specific to the village of Düzyayla and provides assessments based on data obtained from the field. In the fifth chapter, the motifs and colors used in traditional clothing and accessories are analyzed from a folkloric perspective. The sixth chapter explains the preparation of clothing and accessories, sewing techniques, design features, fabric preferences, and preservation methods. The seventh chapter focuses on the functions of clothing and adornment in individuals' religious, social, and cultural lives. The eighth and final chapter evaluates the traditional garments used in Düzyayla village in the context of cultural economy, revealing their potential in terms of local development and economic value creation. In conclusion, it is concluded that the clothing and adornment elements identified in the village of Düzyayla are a traditional heritage passed down from the past to the present, and that this heritage contains elements that nourish cultural identity and can be converted into economic value today.