Floresans dedektör bağlı yüksek performanslı sıvı kromatografisi yöntemiyle parenteral çözeltide bulunan alüminyum miktarının tayini
Determination of aluminum in parenteral solution by high performance liquid chromatography with fluorescence detector
  1. Tez No: 976125
  2. Yazar: UĞUR BABUCCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ŞEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Eczacılık Bilimleri
Özet
“Floresans dedektör bağlı yüksek performanslı sıvı kromatografisi yöntemiyle paranteral çözeltide bulunan alüminyum miktarının tayini”, Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Temel Eczacılık Bilimleri Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Edirne, 2025. Giriş ve Amaç: Alüminyum doğada iyonik formda bulunan katyonlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Alüminyum maruziyeti toksisiteye neden olmasının yanında kemik ağrısı, proksimal kas güçsüzlüğü ve mental durum değişikliği gibi farklı yan etkilerle karşımıza çıkabilmektedir. Özellikle böbrek fonksiyon yetmezliği olan hastalarda alüminyum yeterince atılamayabilir. Bu durumda bazı dokularda alüminyumun birikerek toksisite yaratmasına neden olabilir. Alüminyum yaygın olarak ambalaj ve gıda katkı maddeleri gibi farklı alanlarda oldukça fazla kullanılmaktadır. İlaç sanayisinde ise adjuvan olarak kullanılmasından dolayı ilaçlarla birlikte alınan alüminyumun gıdalarla alınan miktardan oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz (1). Bu nedenle böbrek yetmezliği tedavisinde kullanılmakta olan farmasötik preparatlarda bulunan alüminyum miktarının takibi hastaların maruz kalacağı alüminyumun önlenmesi açısından oldukça önemlidir. Bu tez çalışmasında hemodiyaliz gören hastalarda kronik renal yetmezlikle birlikte görülen sekonder hiperparatiroidizmin önlenmesinde ve tedavisinde endike olan parikalsitol enjeksiyonluk çözeltisinde bulunan alüminyum miktarının floresans dedektör bağlı yüksek performanslı sıvı kromatografisi yöntemi geliştirilerek, alüminyum miktarını hassas bir şekilde belirlemede analitik yöntemin validasyonunu sağlanmak ve doğrulamaktır. Gereç ve Yöntemler: Analiz oda sıcaklığında 25oC'de gerçekleştirilmiş olup, hareketli faz olarak Amonyum Asetat tamponu ve 8-Hidrokinolin çözeltisinin eşit miktarda karışımıdır. Akış hızı 1,0 mililitre/dakika olarak belirlenmiş olup, toplam analiz süresi 8 dakika tespit edilmiştir. Yöntem miktar tayini testi için doğrusallık kriterine uyar. Alüminyum Korelasyon katsayısı (r); 1,0000, (r2); 0,9999'den büyüktür. Doğrunun y-eksenini kestiği nokta doğrunun eğim % değeri %5,07'dir. Bulgular: Bu çalışmada, floresans dedektör bağlı yüksek performanslı sıvı kromatografi yöntemi kullanılarak paranteral çözeltilerde bulunan alüminyum miktarı başarıyla tayin edilmiştir. Geliştirilen yöntemle yapılan validasyon çalışması, yüksek duyarlılık ve seçicilik göstermiştir. Validasyon çalışmalarındaki doğruluk ve tekrarlanabilirlik parametreleri yöntemin güvenilirliğini kanıtlamıştır. Yöntemin hızlı ve etkin olması, rutin analizler için uygunluğunu ortaya koymaktadır. Sonuç: Alüminyum molekülünü doğru ve güvenilir olarak dedekte etmek için geliştirilmiş olan bu yöntem, ICH'e göre valide edilmiştir. Kalite kontrol laboratuvarında da doğru, güvenli ve hızlı sonuç vermek için seri analizlerde kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
“Determination of aluminum assay in parenteral solution using high performance liquid chromatography method connected to fluorescence detector”, Trakya University, Institute of Health Science, Basic Pharmaceutical Sciences Department, Master Thesis, Edirne, 2025. Background and Aim: Aluminum is one of the cations found in nature in ionic form. In addition to causing toxicity, aluminum exposure can also cause different side effects such as bone pain, proximal muscle weakness and mental status changes. Especially in patients with renal failure, aluminum may not be excreted sufficiently. In this case, aluminum can accumulate in some tissues and cause toxicity. Aluminum is widely used in different areas such as packaging and food additives. In the pharmaceutical industry, since it is used as an adjuvant, we can say that the amount of aluminum taken with drugs is much higher than the amount taken with food (1). Therefore, monitoring the amount of aluminum in pharmaceutical preparations used in the treatment of renal failure is very important in order to prevent aluminum that patients will be exposed to. In this thesis study, the aim is to develop a high-performance liquid chromatography method coupled to a fluorescence detector to determine the amount of aluminum in paricalcitol injection solution, which is indicated for the prevention and treatment of secondary hyperparathyroidism seen with chronic renal failure in patients on hemodialysis, and to provide validation and verification of the analytical method in determining the amount of aluminum precisely. Material and Methods: The analysis was carried out at room temperature 25oC, and the mobile phase was an equal mixture of Ammonium Acetate buffer and 8-Hydroquinoline solution. The flow rate was determined as 1,0 milliliter/minute and the total analysis time was determined as 8 minute The method complies with the linearity criterion for the quantification test. Aluminum Correlation coefficient (r); 1,0000, (r2); is greater than 0,9999. The point where the line intersects the y-axis, the slope % value of the line is 5,07%. Results: In this study, the amount of aluminum in parenteral solutions was successfully determined using the high-performance liquid chromatography method coupled to a fluorescence detector. The validation study conducted with the developed method showed high sensitivity and selectivity. The accuracy and repeatability parameters in the validation studies proved the reliability of the method. The rapidity and effectiveness of the method reveal its suitability for routine analysis. Conclusion: This method, which was developed to detect the aluminum molecule accurately and reliably, has been validated according to ICH. It can also be used in serial analyses to provide accurate, safe and fast results in quality control laboratories.