Sosyal dışlanma açısından kadın suçluluğu (İstanbul örneği )
Social exclusion in terms of women's criminality (The case of İstanbul)
- Tez No: 976133
- Danışmanlar: PROF. BEDRETTİN KESGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sosyal Hizmet, Hukuk, Sociology, Social Work, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma kadın suçluluğu ve sosyal dışlanma arasındaki ilişkiyi İstanbul örneği özelinde açıklamayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda, İstanbul'da ikamet eden ve cezaevinde en az beş yıl kalmış 15 eski hükümlü kadının sosyo-demografik özellikleri dikkate alınmıştır. Katılımcıların maruz kaldıkları sosyal dışlanmanın alan, boyut ve göstergelerine, suç deneyimlerine ve sürece ilişkin yaşantılarına yer verilmiştir. Böylece, kadınların suça yönelmesinde hem sebep hem de sonuç olma özelliği taşıyan sosyal dışlanma olgusu ele alınmış olup, yeniden suça karışmalarını engellemeye ilişkin oluşturulan yöntemlere katkı sağlamak amaçlanmıştır. Nitel yöntemle gerçekleştirilen bu çalışmada fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Katılımcılar seçilirken, nitel araştırmalarda sıkça kullanılan amaçlı örnekleme tekniklerinden kartopu örnekleme tekniği ve amaçlı örnekleme tekniğinden faydalanılmıştır. Çalışma kapsamında İstanbul'un farklı semtlerinde yaşayan asgari beş yıl cezaevinde çeşitli suçlardan kalmış eski hükümlü kadınlar ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler MAXQDA veri analizi programından faydalanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucu iki ana tema ve beş alt tema ortaya çıkmıştır. Ana temalar“Suç Deneyimi”ve“Sosyal Yaşama Katılma Mücadelesi”dır.“Suç Deneyimi”teması“Suça giden patikalar”,“Geleceğe bakış ve ”Adalet algısı“ alt temalarını, ”Sosyal Yaşama Katılma Mücadelesi“ ana teması da ”Sosyal dışlanma süreci“ , ”Sosyal dışlanma-suç döngüsü“ ve ”Destek ve yardım ihtiyaçları" alt başlıklarını kapsamaktadır. Eski hükümlü kadınlar, cezaevine girmeden önce de sosyal dışlanma ile karşılaşmakta, cezaevi sürecinde bu durum daha da derinleşmektedir. Tahliye sonrası yalnızlık, damgalanma, ekonomik ve psikolojik destek eksikliği, sosyal bağların zarar görmesi, barınma ve istihdam sorunları gibi zorluklar devam etmekte, bazı kadınlar yeniden suça yönelirken çoğu toplumla yeniden bütünleşmeyi ve aileleriyle yeni bir hayata başlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain the relationship between female criminality and social exclusion, using Istanbul as a case example. In-depth interviews were conducted with 15 former female prisoners residing in Istanbul who had spent at least five years in prison. Considering their socio-demographic characteristics, the study explored the areas, dimensions, and levels of social exclusion they experienced, as well as their experiences related to criminal behavior. A phenomenological design was employed using a qualitative method, and purposive sampling techniques, including snowball and criterion sampling, were applied to select participants. The data obtained were analyzed using the MAXQDA software, resulting in two main themes and five sub-themes: the“Crime Experience”theme, which includes the sub-themes“Paths to Crime,”“Outlook on the Future,”and“Perception of Justice”; and the“ The Struggle for Social Participation”theme, which includes the sub-themes“Social Exclusion Process,”“Social Exclusion-Crime Cycle,”and“Needs for Support and Assistance.”Former female prisoners faced social exclusion even before entering prison, and this situation deepened during their incarceration. After release, challenges such as loneliness, stigmatization, lack of economic and psychological support, weakened social ties, housing, and employment difficulties persist; while some women are redirected toward crime, most aim to reintegrate into society and start a new life with their families.