Tavuk karkaslarında avian patojenik E.coli türlerinin araştırılması
Investigation of avian pathogenic E.coli strains in chicken carcasses
- Tez No: 976137
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA İÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Biyoloji, Microbiology, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Kanatlılarda başta kolibasilloz olmak üzere ciddi enfeksiyonlara neden olan Avian Patojenik Escherichia coli (APEC) kanatlı çiftliklerinde yüksek ölüm ve hastalık oranları ile maddi kayıplara sebep olmaktadır. Çiftliklerdeki hasta ve ölü tavuklardaki APEC yaygınlığı çeşitli çalışmalar ile ortaya konulmuş olsa da ticari olarak gıda tüketimine sunulan tavuklardaki APEC yaygınlığı bir araştırma konusu olmaya devam etmektedir. Bu çalışma, Kütahya'da market ve kasaplarda satışa sunulan tavuk karkaslarındaki APEC türlerinin varlığını moleküler yöntemler ile araştırmayı ve antimikrobiyal direnç profili ile biyofilm oluşturma kapasitesini gözlemlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, 43 adet tavuk karkas numunesinden 36 (%83,72) adet Escherichia coli izole edilmiştir. APEC türlerine ait beş virülans geninin (iroN, ompT, hlyF, iss ve iutA) varlığına bağlı olarak, pentapleks PCR yöntemi ile 20 (%55,56) izolat APEC olarak tespit edilmiştir. APEC izolatlarının %65'inin gentamisine, %60'ının trimetoprim-sülfametoksazole duyarlı olduğu; %85'inin ampisiline ve nalidisik asite, %75'inin siprofloksasine, %70'inin ise tetrasikline karşı dirençli olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca APEC'in %80'inin çoklu ilaç dirençli olduğu tespit edilmiştir. APEC izolatlarında glikozun biyofilm oluşumu üzerindeki etkisi değerlendirilmiş; LB ortamında APEC'in %40'ı biyofilm üreticisi olarak tanımlanırken %0,5'lik glikoz konsantrasyonu ilavesiyle bu oran %55'e yükselmiştir. Bu çalışma, Kütahya'da gıda tüketimine sunulan tavuk karkaslarında APEC varlığı hakkında önemli sonuçlar sunmakta ve antibiyotik direnci ile biyofilm yeteneğine dair veriler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Avian Pathogenic Escherichia coli (APEC) causes serious infections, especially colibacillosis in poultry, and causes high mortality and morbidity rates and financial losses in poultry farms. Although studies have demonstrated the prevalence of APEC in diseased/dead chickens on farms, the prevalence of APEC in commercial chickens remains a subject of research. The aim of this study was to investigate the presence of APEC in chicken carcasses marketed in markets and butchers in Kütahya by molecular methods and to observe the antimicrobial resistance profile and biofilm capacity. During the study, 36 (83.72%) E. coli were isolated from 43 chicken carcass samples. A total of 20 isolates (55.56%) were identified as APEC by the pentaplex PCR method, based on the presence of five virulence genes (iroN, ompT, hlyF, iss, and iutA) associated with APEC.It was found that 65% of the isolates were susceptible to gentamicin, 60% to trimethoprim-sulfamethoxazole, whereas 85% were resistant to ampicillin and nalidixic acid, 75% to ciprofloxacin and 70% to tetracycline. 80% of APECs were found to be multidrug resistant. The effect of glucose on biofilm formation in APEC isolates was evaluated; while 40% of APEC in LB medium were identified as biofilm producers, this rate increased to 55% with the addition of 0.5% glucose concentration. This study presents data on APEC presence, antibiotic resistance, and biofilm capacity in Kütahya marketed chicken carcasses.