Cost analysis in biological nutrient removal systems
Biyolojik besi giderim sistemlerinde maliyet analizi
  1. Tez No: 97623
  2. Yazar: NESLİHAN YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET METE SAATÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çimento Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Türkiye' de alıcı ortama deşarj kriterleri içerisinde nitrojen ve fosfor parametreleri yer almamaktadır. Ancak, son yıllarda Türkiye' de su kaynaklarındaki kirliliğin artması ve Avrupa Birliği' ne aday olmamızın neticesinde evsel atıksularda besi kontrolü gittikçe önem kazanmakta olup, ve nitrojen ve fosfor giderimini içeren atıksu antma tesisleri inşaa edilmeye başlanmıştır. Evsel atıksularda besi giderimi yöntemleri içerisinde ise, Biyolojik Nutrient Giderimi (BNR) büyük bir önem teşkil etmektedir. Bu çalışmada, 800,000 nüfuslu Kayseri şehrinin atıksuyunun arıtılması amacıyla kurulması planlanan, biyokimyasal besi giderim (BNR) prosesini içeren tek çamurlu, tek kademeli atıksu antma tesisinin maliyet analizi yapılmıştır. Malryet analizi çalışmalarında ön çökeltme havuzunda elde edilebilecek Biyokimyasal Oksijen İhtiyacı (BOI) giderim veriminin antma tesisinin ilk yatırım, işletme ve bakım ve toplam maliyetleri üzerindeki etkisi incelenerek, BNR sisteminin maliyet analizleri için bir metot geliştirilmiştir. Tasarım mühendisleri, atıksu antma tesislerinin avan projeleri üzerinde, maliyeti en aza indirmek için, kullanılan denklem ve parametreleri modifiye ederek bu metotu kullanabilirler. Böylece, hem proses açısından verimli, hem de ekonomik arıtma tesisleri boyutlandınlabilir. Bu çalışma sonuçlarına göre, çamur çürütücülerden metan gazı elde edilip elektrik üretildiği takdirde, ön çökeltme havuzu içeren BNR sistemlerinin daha ekonomik bir çözüm olması elektrik birim fiyatlarına bağlıdır. 0.04 DMTkw-saat ten daha düşük elektrik birim fiyatları için ön çökeltme tankı inşaa edilmemelidir. in
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The effluent discharge standards in Turkey do not include nitrogen and phosphorus parameters. However, nutrient control in domestic wastewater has gained significant importance in recent years due to pollution increased in water bodies and the Turkey's acceptance to the European Community as a candidate. This has resulted in constructing the wastewater treatment plants with Biological Nutrient Removal (BNR). In this study, cost analysis of wastewater treatment plant to be constructed for the City of Kayseri with a population of 800,000 was conducted. The treatment plant includes single sludge, single stage BNR process. A method was developed for the cost analysis of BNR systems and applied to investigate the effect of biochemical oxygen demand (BOD) efficiency of primary sedimentation process on the capital, operational and total cost of the treatment plant. To minimize the cost, process engineers can use this method for the preliminary designs of treatment plants by modifying equations and parameters used in this study. Hence, they can design more efficient and economical plants. This study also indicates that the economical aspect of the BNR system with primary clarifier depends on the electricity unit cost. For electricity costs less than 0.04 DM/kW-hr, primary clarifiers should not be constructed. II