Konvansiyonel ve nükleer santrallerin karşılaştırılması
Comprasion of conventional and nuclear power plants
- Tez No: 97624
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Günümüzde ülkelerin gelişmişlik düzeyleri, ülkelerin enerji üretim ve tüketim oranlarıyla değerlendirilmektedir. Artan dünya nüfusu ve gelişen sanayi nedeniyle gelişmekte olan ülkelerin elektrik enerjisine olan ihtiyaçları artmaktadır. Ülkemiz de gelişmekte olan bir ülke olarak, ucuz, bol ve temiz enerji kaynaklarının arayışı içerisindedir. Elektrik enerjisi ihtiyacının büyük bir bölümü primer enerji kaynaklarından sağlanmaktadır. Suyun potansiyel enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren hidroelektrik santralleri, fosil yakıtların kimyasal enerjisini, ısı ve elektrik enerjisine dönüştüren fosil yakıtlı (termik) santraller, primer enerji kaynaklarından elektrik enerjisi üretmektedirler. Bu enerji kaynaklarına ek olarak, ikinci dünya savaşından sonra kullanılmaya başlanılan ve hızla yaygınlaşan nükleer enerji alternatif bir enerji kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle Chernobyl nükleer kazasından sonra nükleer santrallerin ve diğer santrallerin çevreye etkileri, kamuoyu ve bilim çevrelerince yoğun bir şekilde tartışılmaya başlanmıştır. Bu tez çalışmasında, konvansiyonel ve nükleer santrallerin yanlızca çevreye etkileri bakımından değil, enerji üretim maliyetleri ve çalışma biçimleri bakımından da karşılaştırmaları yapılmıştır. Bu tez çalışması yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; hidroelektrik santrallerin, fosil yakıtlı santrallerin yapıları, çalışma prensipleri, çeşitleri, santrallerin bölümleri açıklanarak kullanım alanları üzerinde durulmuştur. ikinci bölümde; nükleer santrallerin çalışma prensibi, kullanım amaçları, Üçüncü bölümde; hidroelektrik santrallerin, fiziksel, biyolojik ve sosyal çevreye etkileri, fosil yakıtlı santrallerin neden oldukları kimyasal ve ısıl kirlenme incelenmiştir. Dördüncü bölümde; nükleer santrallerin neden olduğu kimyasal ve ısıl kirlenme, radyasyonun biyolojik etkileri, radyoaktif atık kaynakları, çeşitleri ve zararsız hale getirilmeleri, saklanmaları ve radyasyondan korunma yolları açıklanmıştır. VIBeşinci bölümde; hidroelektrik ve fosil yakıtlı santrallerin, enerji üretim maliyetlerinin hesabında kullanılan, yıllık sermaye masrafı, işletme ve onarım masrafları ile yakıt masraflarının tanımları ve bağıntıları açıklanarak santrallere göre enerji üretim ve birim enerji üretim maliyetlerinin nasıl hesaplandığı anlatılmıştır. Altıncı bölümde; nükleer santrallerde ise yine yatırım, işletme ve bakım masrafları ile enerji üretim maliyetlerinin nasıl hesaplandığı örneklerle açıklanmıştır. Yedinci bölümde; ilk üç bölümde verilen bilgilerin ışığı altında hidroelektrik, fosil yakıtlı ve nükleer santrallerin, çalışma biçimleri, çevreye etkileri ve enerji üretim maliyetleri yönünden birbirlerine göre, avantajları ve dezavantajları ortaya konulmaya çalışılmıştır. vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, civilisation levels of countries are being evaluated with the energy production rate and consumption rate. Because of increasing world population and developing industry, electrical energy needs of the developing countries have been increasing. Our country as a developing country, is one of the countries that has been searching for cheap, clean and plentiful energy sources. Most part of the energy need is supplied by the primer energy sources. Potential energy of water and chemical energy of fossil fuel has been altered to electricity energy by hydroelectric power plants and thermal power plants. Both of these plants produce electricity energy from primer energy sources. In addition to these energy sources, after Second World War, nuclear energy was commonly and rapidly began to utilize as an alternative energy. Especially, after Chernobyl nuclear accident, the environment effects of nuclear and other power plants were began to argue by scientists and people in public opinions. In this study, conventional and nuclear power plants' effects to environment have not only been compared but also plants and the costs of their energy production have been compared. In this study has been consisted of seven main sections. In the first section, the constructions, the operation of hydroelectric and thermal power plants have been explained and the fields of their utilisations have been pointed out. In the second section, the operation and the construction and the aims of utilisations have been explained in details. In the third section, physical, biological and social effects of hydroelectric and thermal and chemical pollution of fossil fuel plants examined carefully. In the fourth section, thermal and chemical pollution of nuclear power plants, type and harmful effects of radioactive churns, keeping and way of saving life from radiation have been explained. In the fifth section, In calculation cost of hydroelectric and fossil fuel power plants' cost of the investment, operating and maintaining, production, fuel for VI ncalculation cost of hydroelectric and fossil fuel power plants, their introductions and equations have been explained with examples. In the sixth section, the cost of investment, operating and maintaining, fuel and the cost of production per year for nuclear power plant how to calculate have been explained with examples. In the last section, under given information in the first six sections, the operation of hydroelectric, fossil fuel and nuclear power plants, their environment effects and the costs of their energy production have been compared. In addition to, advantages and disadvantages of the power plants have been examined carefully. DC