Yeraltı metal maden işletmelerinde iş kazaları ve alınan iş güvenliği önlemleri
Work accidents and occupational safety measures in underground metal mining operations
- Tez No: 976301
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği (disiplinlerarası) Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Bitlis–Mutki Yazıcık Bakır Madeni örneği üzerinden yeraltı madenciliğinde meydana gelen iş kazaları ile iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını incelemektedir. Madencilik sektörü, ekonomiye önemli katkılar sağlamakla birlikte, iş kazalarının sıklığı ve şiddeti açısından en kritik sektörlerden biridir. Bu bağlamda çalışmada, Türkiye'de madenciliğin rolü, önemi ve üretim yöntemleri ele alınmış; 1980 yılından günümüze Türkiye'de ve dünyada meydana gelen önemli yeraltı maden kazaları analiz edilmiştir. Yeraltı madenciliği yöntemlerinin temel ilkeleri, avantajları ve riskleri, özellikle ara katlı göçertme ve kes-doldur yöntemleri, kapsamlı bir literatür taramasıyla değerlendirilmiştir. Ayrıca, iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ulusal ve uluslararası mevzuat çerçevesinde karşılaştırılmıştır. Saha çalışması, Bitlis–Mutki Yazıcık bölgesinde faaliyet gösteren bakır madeninde gerçekleştirilmiştir. Üretim süreçleri, güvenlik önlemleri, iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ile kullanılan ekipmanların durumu yerinde gözlemlenmiştir. Kişisel koruyucu donanım kullanımı, havalandırma sistemleri, gaz ölçümü, elektrik güvenliği, tahkimat uygulamaları ve yangın–patlama önlemleri ayrıntılı olarak incelenmiş ve mevzuatla karşılaştırılmıştır. Bu araştırma, yeraltı madenciliğinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının geliştirilmesine yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines occupational accidents and occupational health and safety practices in underground mining operations, taking the Bitlis–Mutki Yazıcık Copper Mine as a case study. The mining sector, while contributing significantly to the economy, is also one of the most critical industries in terms of the frequency and severity of workplace accidents. In this context, the study discusses the role, importance, and production methods of mining in Turkey, and analyzes major underground mining accidents that have occurred in Turkey and worldwide since 1980. The fundamental principles, advantages, and risks of underground mining methods—particularly sublevel caving and cut-and-fill—were evaluated through a comprehensive literature review. Occupational health and safety practices were compared within the framework of national and international regulations. Fieldwork was conducted at the copper mine operating in the Bitlis–Mutki Yazıcık region. Production processes, safety precautions, occupational health and safety practices, and the condition of the equipment used were directly observed on site. The use of personal protective equipment, ventilation systems, gas monitoring, electrical safety, ground support, and fire and explosion prevention measures were examined in detail and compared with regulatory requirements. This research provides recommendations for improving occupational health and safety practices in underground mining operations.