XVIII. ve XIX. yüzyılda Türk edebiyatının Balkanlardaki gelişimi
Development of Turkish literature in the Balkans in the XVIIIth and XIXth centuries
  1. Tez No: 976319
  2. Yazar: TÜLAY TOPUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN SABRİ ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Araştırmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Balkanlarda Türklerin varlığı eski dönemlere uzandığı için büyük bir kültürel birikim bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı XVIII. ve XIX. yüzyılda Türk edebiyatının Balkanlardaki gelişimini incelemek olarak belirlenmiştir. Çalışmada literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. Ulaşılan sonuçlardan XVIII. ve XIX. yüzyılda Türk edebiyatının Balkanlardaki gelişiminde yerel, bölgesel, uluslararası gelişmelerin etkili olduğu anlaşılmıştır. İlgili dönemde milliyetçilik, Batılılaşma, reform hareketleri Türk edebiyatının Balkanlardaki gelişiminde önemli bir rol oynamıştır. XVIII. ve XIX. yüzyılda Balkanlardaki Türk edebiyatının çok sayıda yazar ve şair ile temsil edildiği de bu çalışmanın sonuçları arasındadır.
Özet (Çeviri)
Since the presence of Turks in the Balkans dates back to ancient times, there is a great cultural accumulation. The purpose of this study was to examine the development of Turkish literature in the Balkans during the XVIIIth and XIXth centuries. The study employed a literature review method. The results indicate that local, regional, and international developments influenced the development of Turkish literature in the Balkans during the XVIIIth and XIXth centuries. Nationalism, Westernization, and reform movements played significant roles in the development of Turkish literature in the Balkans during this period. This study also reveals that Turkish literature in the Balkans was represented by numerous writers and poets in the XVIII th and 19th centuries.