Geleneğin güncellenmesi bağlamında Sûrnâme
In the context of updating tradition Sûrnâme
- Tez No: 1017058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGEHAN UÇAN EKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Sûrnâme, Osmanlı toplumunun ve sarayının tören, eğlence ve düğünlerini anlatarak kültür tarihi, sosyoloji ve halk bilimi açısından kaynak niteliğinde olan Klâsik Türk edebiyatının önemli türlerinden biridir. XVI. yüzyılda ilk örneklerini veren sûrnâme yazma geleneği XIX. yüzyıla kadar devam eder ve metinlerarasılık yöntemiyle gelenekten beslenen postmodern romanlar aracılığıyla günümüzde de varlığını sürdürür. Bu bağlamda sûrnâme türünün gelenekten beslenerek nasıl güncellendiğini incelemeyi amaçlayan bu çalışma kapsamında sûrnâme türünün en meşhur örneği kabul edilen XVIII. yüzyılda yazılmış Vehbî'nin Sûrnâme'si ile zincirin son halkası sayılabilecek postmodern roman türünde güncellenerek yazılan İskender Pala'nın Surnâme- Bir Osmanlı Mâcerası eseri örneklem seçilmiştir. Ele alınan eserler Şerif Aktaş'ın Anlatma Esasına Bağlı Edebî Metinlerin Tahlili: Teori ve Uygulama adlı eserinde yer alan zihniyet, yapı, olay ve olay örgüsü, kişiler, zaman, mekân, tema, dil ve anlatım başlıkları altında incelenmiştir. Yapılan incelemenin ardından her iki eser mukayese edilmiş ve eserler arasındaki benzerlik, farklılık ve ortak yönler tespit edilerek ve Klâsik Türk edebiyatı geleneğinin metinlerarasılık yöntemiyle günümüz okuruna nasıl aktarıldığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The sûrnâme is one of the prominent genres of Classical Turkish literature that serves as a primary source for cultural history, sociology, and folklore by depicting the ceremonies, festivities, and weddings of Ottoman society and the court. The tradition of writing sûrnâmes, which produced its first examples in the 16th century, continued until the 19th century and still maintains its existence today through postmodern novels that draw on this tradition via intertextuality. Within this framework, this study aims to examine how the sûrnâme genre has been updated by drawing from tradition; to this end, Vehbî's 18th century Sûrnâme, widely regarded as the most famous example of the genre, and İskender Pala's postmodern novel Surnâme: An Ottoman Adventure, which can be considered the latest link in this chain, have been selected as samples. The analyzed works were examined under the headings of mentality, structure, plot and plot structure, characters, time, setting, theme, language, and narration, based on Serif Aktas's work titled Analysis of Narrative-Based Literary Texts: Theory and Practice. Following this analysis, both works were compared, their similarities, differences, and common aspects were identified, and it was revealed how the tradition of Classical Turkish literature is transmitted to contemporary readers through the method of intertextuality.