Perceived parental attitudes and self-disclosure behavior in romantic relationships
Algılanan ebeveyn tutumları ve romantik ilişkide kendini açma davranışı
  1. Tez No: 976325
  2. Yazar: NİHAN ZEHRA GÜLERER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLARAM BİLLUR ÇELİK ÖRNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, bireylerin algıladıkları ebeveyn tutumları ile romantik ilişkilerde kendini açma düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Yaşları 18–34 arasında değişen 254 katılımcının %55'i kadın, %45'i erkektir. Katılımcılar, romantik ilişkilerde kendini açma ve algılanan ebeveyn tutumlarına ilişkin ölçekleri doldurmuştur. Analizler sonucunda, cinsiyete bağlı farkların yalnızca cinsel yakınlık boyutunda anlamlı olduğu, erkeklerin bu boyutta daha yüksek puan aldığı görülmüştür. Kadınlar, babalarını erkeklere kıyasla daha duygusal sıcak, aşırı koruyucu ve duygularını bastıran/değişime kapalı olarak algılamıştır. Ebeveynlerini yüzek düzeyde duygusal sıcak olarak algılayan katılımcıların düşük algılayanlara göre kendini açma düzeyleri daha yüksektir. Aynı zamanda algılanan duygusal sıcaklığı, işlevsiz ebeveyn tutumları ile negatif ilişkilidir. Regresyon analizlerinde, babanın reddediciliği ve annenin duygusal yoksun bırakıcılığı, kendini açmanın negatif yordayıcıları olarak öne çıkmıştır. Cinsel yakınlık yalnızca anne duygusal yoksunluğu ile anlamlı ilişki göstermiştir. Anne reddediciliği ile duygusal yakınlık arasında beklenmedik şekilde pozitif bir ilişki bulunmuştur. Sonuçlar, ebeveyn tutumlarının romantik ilişkilerdeki kendini açma davranışları üzerindeki belirleyici rolünü vurgulamaktadır. Özellikle baba reddediciliği ve anne duygusal yoksun bırakıcılığı, genç yetişkinlerin yakın ilişkilerindeki kendini açma davranışlarını önemli ölçüde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between individuals' perceived parenting styles and their levels of self-disclosure in romantic relationships. The sample consisted of 254 participants aged between 18 and 34, of whom 55% were female and 45% were male. Participants completed measures assessing self-disclosure in romantic relationships and perceived parental attitudes. Analysis results indicated that gender-based differences were significant only in the dimension of sexual intimacy, with male participants scoring higher in this domain. Compared to male participants, female participants perceived their fathers as more emotionally warm, overprotective, and restricted/emotionally inhibited. Those who perceived their parents as highly emotionally warm reported higher levels of self-disclosure than those with lower perceptions of warmth. Additionally, perceived emotional warmth was negatively associated with dysfunctional parenting styles. In the regression analyses, paternal rejection and maternal emotional deprivation emerged as significant negative predictors of self-disclosure. Sexual intimacy was found to be significantly associated only with maternal emotional deprivation. Unexpectedly, a positive relationship was observed between maternal rejection and emotional intimacy. These findings highlight the influential role of parenting styles on self-disclosure behaviors within romantic relationships. Paternal rejection and maternal emotional deprivation significantly affect young adults' self-disclosure in intimate relationships.