Gelir paylaşımlı inşaat sözleşmesinde ayıplı ifa durumunda arsa sahibinin sözleşmeden dönme hakkı
The landowner's right to rescind the contract in case of defective performance in a revenue-sharing construction agreement
  1. Tez No: 976417
  2. Yazar: TIMUR CHOMAEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CAHİT GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızın temel inceleme konusunu, uygulamada sıkça karşılaşılan gelir paylaşımlı inşaat sözleşmesinde arsa sahibinin ayıplı ifa halinde sözleşmeden dönme hakkını kullanabilmesinin koşulları ve bu kullanımın doğurduğu sonuçlar oluşturmaktadır. Çalışmada, özellikle yüklenicinin yapıyı ayıplı olarak inşa etmesi durumunda arsa sahibine tanınan sözleşmeden dönme hakkı incelenmektedir. Bu doğrultuda, birinci bölümde gelir paylaşımlı inşaat sözleşmesinin hukuki niteliği, unsurları, tarafların borçları ve sözleşmenin çeşitleri ele alınmıştır. İkinci bölümde, ayıplı ifa kavramı ve bu durumda arsa sahibine Türk Borçlar Kanunu m. 475 uyarınca tanınan seçimlik haklar ile bu hakların kullanımına ilişkin sınırlamalar incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise arsa sahibinin sözleşmeden dönmesinin sonuçları, konuya ilişkin doktrindeki farklı yaklaşımlar, Yargıtay içtihatları ile dönme hakkının zamanaşımı ve tazminat taleplerine etkisi ayrıntılı şekilde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main subject of this study is the conditions under which the landowner may exercise the right of termination in the event of defective performance in revenue-sharing construction contracts, which are frequently encountered in practice, as well as the legal consequences arising from the exercise of this right. In particular, the study examines the right of termination granted to the landowner in cases where the contractor constructs the building defectively. In this regard, the first chapter discusses the legal nature of revenue-sharing construction contracts, their elements, the obligations of the parties, and the different types of such contracts. The second chapter analyzes the concept of defective performance, the elective rights granted to the landowner under Article 475 of the Turkish Code of Obligations in such cases, and the limitations on the exercise of these rights. The third chapter evaluates in detail the consequences of the landowner's termination of the contract, the different approaches in legal doctrine, the case law of the Court of Cassation, as well as the impact of termination on the statute of limitations and compensation claims.