Arap dilinde istiare: Kur'an örneği
Metaphor in Arabic: Example from the Quran
  1. Tez No: 976416
  2. Yazar: SÜMEYRA SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM KOCABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
İnsan, duygu ve düşüncelerini en açık ve güzel şekilde ifade etme yeteneğine sahip tek varlıktır. Bu ifade sürecinde, sade anlatımın yanı sıra, söze güzellik ve etki katmak amacıyla edebi sanatlara başvurulması vazgeçilmezdir. Özellikle arap dili, günlük konuşmalar da dahil olmak üzere, çeşitli edebi sanatlar aracılığıyla söze parlaklık kazandırmaya son derece elverişlidir. Arap dili ve edebiyatının temel kaynakları olan Kur'an-ı Kerim ve Hz. Peygamber'in (s.a.v) hadislerinde hakikat, mecaz, teşbih, icaz, itnab, musavat ve özellikle İsti'âre gibi edebi sanatlar yoğun bir şekilde kullanılmıştır. Bu sanatları, dolayısıyla Kur'an-ı Kerim'i ve diğer arapça edebi metinleri anlamak için belagât ilmi geliştirilmiştir. Belagât: meâni, beyan ve bedî olmak üzere üç ana disiplini kapsar. Bu alanda pek çok eser kaleme alınmıştır. En önemli klasik ve modern arapça belagât kaynakları arasında el-Belâğatü'l-Vâzıha, el-Cevâhirü'l-Belâğa, el-Belâğatü'l-'Arabiyye, Delîlü'l-Belâğati'l-'Arabiyye ve Mü'cemü'l-Belâğati'l-'Arabiyye gibi eserler yer almaktadır. Bunlara ek olarak; belâğat, Kur'ân edebiyatı, arap edebiyatında edebi sanatlar, belağat ve Telhîsu'l-Miftâh'ın Türkçe tercümesi olan Telhis ve tercümesi gibi türkçe eserler de bu alanda önemli kaynaklardır. Tüm bu eserler, arap edebi sanatlarının derinliğini ve belagât ilminin sistematiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Human beings are the only creatures endowed with the ability to express their emotions and thoughts in the most direct and eloquent manner. In this process of expression, in addition to plain narration, it is indispensable to resort to literary devices in order to add beauty and impact to speech. The Arabic language, in particular, is highly conducive to enriching discourse with brilliance through various rhetorical devices, even in daily conversations. In the Qur'an, the primary source of Arabic language and literature, as well as in the Hadiths of the Prophet Muhammad (peace be upon him), literary devices such as literal and figurative expressions, similes, brevity, elaboration, parallelism, and especially metaphor, are extensively employed. To understand these devices—and thus the Qur'an and other Arabic literary texts—the science of balāghah (rhetoric) was developed. Balāghah comprises three main disciplines: maʿānī (semantics), bayān (clarity of expression), and badīʿ (embellishment). Numerous works have been written in this field. Among the most important classical and modern Arabic sources are al-Balāghat al-Wāḍiḥa, al-Jawāhir al-Balāghah, al-Balāghat al-ʿArabiyya, Dalīl al-Balāghat al-ʿArabiyya, and Muʿjam al-Balāghat al-ʿArabiyya. In addition, Turkish works such as Belâgat, Kur'ân Edebiyatı, Arap Edebiyatında Edebi Sanatlar, and Belâgat ve Telhîsu'l-Miftâh (the Turkish translation of Telhîs) serve as significant resources in this field. Collectively, these works reveal the depth of Arabic literary arts and the systematic structure of the science of balāghah.