Emotion regulation and binge eating: The mediating role of conflict resolution style and self- silencing
Duygu düzenleme ve tıkınırcasına yeme: Çatışma çözme tarzı ve kendini susturmanın aracı rolü
- Tez No: 976443
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLARAM BİLLUR ÇELİK ÖRNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, duygu düzenleme güçlükleri, tıkınırcasına yeme şiddeti, romantik ilişkide çatışma çözme stilleri ve kendini susturma arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Ayrıca, romantik ilişki içinde olumsuz çatışma çözme stilleri ve kendini susturmanın, duygu düzenleme güçlükleri ile tıkınırcasına yeme arasındaki ilişkide aracı rolü olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmaya 285 genç yetişkin (205 kadın, 80 erkek) katılmıştır. Katılımcılara Tıkınırcasına Yeme Ölçeği (TYÖ), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ-16), Çatışma Çözme Stilleri Ölçeği (ÇÇSÖ) ve Kendini Susturma Ölçeği (KSO) uygulanmıştır. Yapılan Pearson korelasyon analizleri, tıkınırcasına yeme şiddetinin hem olumsuz çatışma çözme stilleriyle hem de kendini susturmanın tüm alt boyutlarıyla pozitif ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Bağımsız örneklemler için t-testi sonuçları, tıkınırcasına yeme davranışı gösteren bireylerin olumsuz çatışma çözme stillerini daha fazla, olumlu çatışma çözme stillerini ise daha az kullandıklarını göstermiştir. PROCESS Model 4 kullanılarak gerçekleştirilen iki ayrı aracılık analizi sonucunda, hem olumsuz çatışma çözme stillerinin hem de kendini susturmanın, duygu düzenleme güçlükleri ile tıkınırcasına yeme arasındaki ilişkide kısmi aracı rol oynadığı bulunmuştur. Elde edilen bulgular, duygusal düzenleme zorluklarının, kişilerarası ilişkilerde kullanılan işlevsiz başa çıkma stratejileri aracılığıyla tıkınırcasına yeme davranışlarını artırabileceğini göstermektedir. Bu çalışma, yeme bozukluklarının anlaşılmasında hem kişilerarası hem de bireysel mekanizmaları bütüncül olarak ele alması açısından literatüre katkı sağlamaktadır ve klinik uygulamalar açısından önleyici ve müdahale temelli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationships between emotion regulation difficulties, binge eating severity, conflict resolution styles in romantic relationships, and self-silencing. The study further explored whether negative conflict resolution styles and self-silencing serve as mediators in the link between emotion regulation difficulties and binge eating. A total of 285 emerging adults participated in the study, including 205 women and 80 men. Participants completed a set of self-report measures, including the Binge Eating Scale (BES), Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS-16), Conflict Resolution Styles Scale (CRSS), and Silencing the Self Scale (STSS). Pearson correlation analyses revealed that binge eating severity was positively correlated with both negative conflict resolution styles and all subdimensions of self-silencing. Independent samples t-tests showed that individuals with binge eating tendencies were more likely to use maladaptive conflict resolution strategies and less likely to use positive strategies. Two mediation analyses were conducted using PROCESS Model 4. Results indicated that both negative conflict resolution style and self-silencing partially mediated the relationship between emotion regulation difficulties and binge eating severity. These findings suggest that relational dynamics—such as destructive conflict strategies and suppression of personal needs—may help explain how emotional dysregulation contributes to binge eating. This study contributes to the literature by integrating interpersonal and intrapersonal mechanisms in the understanding of binge eating behaviors, offering implications for prevention and intervention strategies in clinical practice.