Hayatı anlamlandırmada dini inancın rolü
The role of religious belief in making sense of life
  1. Tez No: 976444
  2. Yazar: FEYZA ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ALİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Düşünce tarihi boyunca insan, varoluşun sırrını öğrenmek ve yaşamın anlamını bulmak için epistemolojik bir eylem olarak yaşamın anlamını sorgulamış, varoluşunu anlamlandırmaya çalışmıştır. Kendi iradesi ile gelmediği dünyayı anlamlandırarak, hayattaki amacını ve bir değer olarak dünyadaki yerini anlamak istemiştir. İnsan, hayatın anlamı, kendi varlığının ve yaşamının önemi ile ilgili cevabını bulamadığı sorular karşısında boşluk hissine kapılmıştır. Özellikle ölümün beklenmedik bir şekilde insanın karşısına çıkması, dünyadaki maddi tüm çabalarını boşa çıkarması, insanın dünyaya bakışını değiştirmiştir. Bu durum insanın, neyin önemli neyin önemsiz olduğunu tekrar düşünmesini sağlamıştır. Ölüm gibi kaçınılmaz sonla hayatının bir gün sonlanacağını bilen insan, anlamı, çoğu zaman dünyanın üstünde, sonsuz bir varlıkta bulmuş, bu yolla anlamsızlık duygusu ile başa çıkabilmiştir. Dini inanç, bir yandan sunduğu değerlerle, insana mutluluk ve huzuru temin etmiş, diğer yandan dünya üstü anlam ve amaçlar yükleyerek insana yüce bir varlıkla aidiyet kurma olanağını tanımıştır. Evrenin insan için tasarlanmış, ilahi bir amaç için yaratılmış olduğu düşüncesinin bile, anlam arayışında insana iyi geldiği bilinmektedir. Bu çalışma ile varoluş nedenini anlamaya çalışan insan için kritik bir önemi ihtiva eden“anlam”konusunun, önemli düşünürlerin bakış açıları ile analiz edilmesi; konunun psikolojik, felsefi ve dini boyutlarıyla ele alınarak incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamızda insanın“anlamlandırma”ihtiyacının nedenleri, bu ihtiyacın, insanın yaşama bakış açısı üzerindeki etkileri, hayatı anlamlandırabilen ve anlamlandıramayan insanların psikolojisi ve ahlaki tutumları incelenip değerlendirilecektir. Özellikle dini inancın insan hayatına etkisi, hayatı anlamlandırmada katkısı, dini inancı olan insanların yaşama ve ölüme bakış açıları, çalışmamız için büyük önem arz etmektedir. Dini inancı olmayan insanların nihai gaye olarak gördükleri nesne, obje ya da durumları da çalışmamıza dahil etmek çalışmamızın amaçları arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of thought, human beings have questioned the meaning of life not merely as an existential concern but also as an epistemological endeavor, aiming to understand the mystery of existence and make sense of their being. Thrust into a world not of their own choosing, individuals seek to comprehend their purpose in life and define their position in the world within a framework of value. When fundamental questions concerning the meaning of life, the significance of individual existence, and the purpose of living remain unanswered, a sense of existential void often emerges. Particularly, the unpredictable and inevitable nature of death, and its capacity to render worldly efforts futile, has significantly reshaped the human outlook on life. This realization compels individuals to reconsider what is truly meaningful or trivial. Confronted with their own finitude, people frequently search for meaning in a transcendent realm beyond the material worldin an effort to cope with the feeling of meaninglessness. In this context, religious belief provides not only psychological comfort through the values it offers but also a sense of belonging to a higher reality by attributing supra-mundane meaning and purpose to human life. Even the belief that the universe was designed for humanity and created with a divine purpose can serve a consolatory function in the search for meaning. This study aims to analyze the concept of“meaning,”which holds critical importance for individuals striving to understand the reason for their existence, through the perspectives of influential thinkers. The topic will be examined through psychological, philosophical, and theological dimensions. This research will explore the underlying causes of the human need for meaning, its influence on one's outlook on life, and the psychological states and moral attitudes of individuals who either succeed or fail in meaning-making. Particular emphasis will be placed on the role of religious belief in providing meaning, how believers perceive life and death, and the alternative sources of meaning pursued by non-believers. These themes constitute the primary focus of the study.