Kavramsal beden eğitimine yönelik bir öğretim tasarımının ortaokul öğrencilerinde sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk bilgisi ve fiziksel aktivite davranışları üzerine etkisi
The effect of an instructional desing for conceptual physical education on health-related physical fitness knowledge and physical activity behaviors in secondary school students
  1. Tez No: 976513
  2. Yazar: MURAT ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ALP, PROF. DR. VEYSEL DEMİRER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
geliştirilen kavramsal beden eğitimi programının ortaokul öğrencilerinin sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk bilgisi, fiziksel aktivite yeterliği, fiziksel aktiviteye yönelik tutumları, fiziksel aktivite düzeyleri, egzersize motivasyonları, egzersiz niyetleri ve egzersizde temel psikolojik ihtiyaçları üzerindeki etkisinin incelenmesi ve öğrencilerin bu öğretim tasarımına ilişkin görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Nicel boyutta ön-test/son-test kontrol gruplu deneysel desen, nitel boyutta ise durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Isparta İli Şehit Ömer Sarı İlköğretim okulunda öğrenim gören 6. sınıf düzeyindeki 51 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Beden Eğitimi ve Spor dersinde yürütülmüştür. Öğrenciler rastgele olarak uygulama ve kontrol grubuna seçilmiştir. Uygulama grubuna ADDIE öğretim tasarımı modeline uygun olarak geliştirilen kavramsal beden eğitimi uygulanırken, kontrol grubunda mevcut eğitim programı uygulanmıştır. Verilerin analizinde nicel ve nitel yöntemler kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde betimsel istatistikler, Bağımsız Gruplarda t-Testi, Eşleştirilmiş Gruplarda t-Testi, Ki-kare testi, McNemar-Bowker testi, Tek Faktörlü ve Tekrarlı Ölçümlerde MANOVA kullanılmıştır. Nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, uygulama grubundaki öğrencilerin sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk bilgileri, fiziksel aktivite yeterlikleri, egzersiz motivasyonları, egzersiz niyetleri ile egzersizde temel psikolojik ihtiyaçları olan özerklik, yeterlik ve ilişkili olma değişkenlerinde anlamlı değişiklikler bulunmuştur. Ancak, fiziksel aktiviteye yönelik tutumlarında anlamlı bir değişiklik gözlenmemiştir. Öğrencilerle yapılan görüşmelerde, derslerde edindikleri bilgiler sayesinde sağlıklı yaşam konusunda farkındalıklarının arttığı, bilgi ve beceriler kazandıkları, günlük yaşamlarında fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları edindikleri belirtilmiştir. Ayrıca, öğrenci merkezli yaklaşım ve çeşitli etkinlik/materyallerle desteklenen öğretim sürecinin öğrencilerin derse katılımını ve öğrenmeye olan ilgilerini artırdığı; öğrencilerin öğrenme sürecinde daha aktif rol üstlendikleri ifade edilmiştir. Sonuç olarak, ADDIE öğretim tasarımı modeline uygun olarak geliştirilen kavramsal beden eğitimi, öğrencilerin bilgi, beceri ve davranış düzeylerinde çok yönlü olumlu etkiler oluşturmuş; sağlıklı yaşam bilinci ve fiziksel aktivite alışkanlıklarının kazandırılmasında etkili olabileceği görülmüştür. Bu sonuç, öğretim tasarımı süreçlerinin beden eğitimi ve spor derslerinde de uygulanmasının önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Effect of an Instructional Desing for Conceptual Physical Education on Health-Related Physical Fitness Knowledge and Physical Activity Behaviors in Secondary School Students The purpose of this study is to examine the effects of a conceptual physical education program developed in accordance with the ADDIE instructional design model on middle school students' health-related physical fitness knowledge, physical activity competence, physical activity attitudes, physical activity levels, exercise motivation, exercise intentions, and basic psychological needs in exercise. Additionally, the study aims to determine students' views regarding this instructional design. A mixed-method research approach was employed in the study. A pre-test/post-test control group experimental design was used for the quantitative component, while a case study design was adopted for the qualitative component. The study group consisted of 51 sixth-grade students enrolled at Şehit Ömer Sarı Primary School in Isparta. The study was conducted during the fall semester of the 2024–2025 academic year within the Physical Education and Sports course. Students were randomly assigned to the experimental and control groups. While the experimental group received instruction through the conceptual physical education program developed according to the ADDIE model, the control group followed the existing curriculum. Data analysis was conducted using both quantitative and qualitative methods. Descriptive statistics, Independent Samples t-Test, Paired Samples t-Test, Chi-Square Test, McNemar-Bowker Test, and One-Way Repeated Measures MANOVA were used for the analysis of quantitative data. Qualitative data were analyzed using content analysis. According to the findings, significant improvements were observed in the experimental group in terms of health-related physical fitness knowledge, physical activity competence, exercise motivation, exercise intentions, and the basic psychological needs of autonomy, competence, and relatedness. However, no significant change was found in their physical activity attitudes. In interviews with the students, it was stated that the knowledge gained during the lessons increased their awareness of healthy living, enabled them to acquire knowledge and skills, and helped them develop physical activity and healthy eating habits in their daily lives. Moreover, the student-centered approach and the use of diverse activities/materials were reported to enhance student participation and interest in learning, as well as to encourage students to take a more active role in the learning process. In conclusion, the conceptual physical education program developed in line with the ADDIE instructional design model had multifaceted positive effects on students' knowledge, skills, and behavior. It was found to be effective in promoting healthy lifestyle awareness and physical activity habits. These results highlight the importance of implementing instructional design processes in physical education and sports courses.