Asimetrik bilgi kapsamında sağlık okuryazarlığı ve sağlık hizmetleri kullanımı ilişkisi: Zonguldak ilinde bir uygulama
The relationship between health literacy and health services utilization in the context of asymmetric information: An application in Zonguldak province
  1. Tez No: 976613
  2. Yazar: SERAP KAPIZ AYVAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA ÇEŞTEPE, PROF. DR. EYYUP ECEVİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Sağlık okuryazarlığı bireylerin sağlıkları ile ilgili doğru karar verebilmeleri, tedavi süreçlerine katılabilmeleri, sağlık bilgilerini anlayıp yorumlayabilmeleri, sağlık hizmetlerini yerinde ve uygun bir şekilde kullanabilmeleri ve sağlık harcamalarını azaltabilmeleri açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada, asimetrik bilgi kapsamında sağlık okuryazarlığı ve sağlık hizmet kullanımı arasındaki ilişki Zonguldak ili örneğinde incelenmiştir. Bu kapsamda, gerekli verileri toplamak için Zonguldak'ta ikamet eden 740 kişiye demografik bilgiler anket formu, Türkiye Sağlık Okuryazarlık Ölçeği (TSOY-32) ve sağlık hizmet kullanımı anketi uygulanmıştır. Asimetrik bilginin sağlık okuryazarlık seviyesini etkilediğini gösterebilmek için, bilginin soyut olması ve asimetrik bilginin direkt ölçülebileceği ölçeğin olmamasından dolayı, hazırlanan anket sağlık çalışanlarına da uygulanarak, sağlık bilgisine sahip olduğu varsayılan sağlık çalışanları ile sağlık çalışanı olmayan kişilerin sağlık okuryazarlık seviyesi ayrı ayrı ölçülmüştür. Demografik değişkenlere göre yapılan karşılaştırmalarda ikili gruplar için t testi, ikiden fazla gruplar için ANOVA testi kullanılmıştır. Sağlık okuryazarlığının sağlık hizmet kullanımı üzerindeki etkisini ortaya koyabilmek amacıyla, analiz yöntemi olarak da yapısal eşitlik modellemesinden yararlanılmıştır. YEM sonuçlarına göre, sağlık okuryazarlık düzeyinin sağlık hizmet kullanımını pozitif yönde ve anlamlı olarak etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Health literacy is crucial for individuals to make informed decisions about their health, participate in treatment processes, understand and interpret health information, use healthcare services appropriately, and reduce healthcare costs. This study examined the relationship between health literacy and healthcare utilization in the context of asymmetric information in the Zonguldak province. To collect the necessary data, a demographic information questionnaire, the Turkish Health Literacy Scale (TSOY-32), and a healthcare utilization survey are administered to 740 residents of Zonguldak. In order to demonstrate that asymmetric information affects the level of health literacy, the prepared questionnaire is also applied to healthcare workers, and the health literacy levels of healthcare workers who are assumed to have health knowledge and those who are not healthcare workers are measured separately, since the information is abstract and there is no scale to directly measure asymmetric information. Comparisons based on demographic variables were made using a t test for paired groups and an ANOVA for groups of more than two. Structural equation modeling is used as the analysis method to reveal the impact of health literacy on healthcare utilization. According to the results of structural equation modeling, health literacy levels are found to have a positive and significant impact on healthcare utilization.