Opere testis tümörü hastalarında testis tümörüne komşu dokulardaki testiküler intraepitelyal neoplazi (TIN) varlığının prognoza etkisi
The effect of testicular intraepithelial neoplasia (TIN) in neighboring tissues of the testicular tumor on prognosis in patients with operated testicular tumor
- Tez No: 976612
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİT NURİ GÖRGEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Testis kanseri, genç erkeklerde sık görülen ve erken tedavi ile yüksek oranda iyileşme sağlanabilen bir hastalıktır. Ancak bazı durumlarda kanserli dokuya yakın bölgelerde, henüz kansere dönüşmemiş ama ileride kanserleşebilecek hücreler, testikuler intraepitelyal neoplazi (TIN)- In situ germ hücreli neoplazi (GCNIS), bulunabilmektedir. Bu hücrelerin varlığı, hastalığın tekrarlama riskini ve tedavi sürecini etkileyebilir. Bu nedenle, testis kanseri nedeniyle ameliyat olan hastalarda, tümörün yakınındaki bu özel hücrelerin bulunmasının hastanın iyileşme süreci ve hastalığın tekrar etme riski üzerindeki etkisinin belirlenmesi önem taşımaktadır. Bu araştırma, testis kanseri ameliyatı geçiren hastalarda, kanserli dokuya komşu bölgede bu hücrelerin bulunmasının hastaların gelecekteki sağlık durumlarını ve tedavi süreçlerini nasıl etkilediğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Elde edilecek bilgiler, hastaların takibi ve tedavi planlamasında daha doğru kararlar alınmasına katkı sağlayacaktır. Yöntem: Bu çalışma, testis kanseri nedeniyle cerrahi tedavi uygulanmış hastaların kayıtlarının geriye dönük olarak incelenmesi şeklinde planlandı. Çalışmaya, tek taraflı testis kanseri nedeniyle ameliyat edilen ve patoloji raporları ile takip kayıtları eksiksiz olan hastalar dahil edildi. Ameliyat sırasında çıkarılan testis dokusuna ait patoloji preparatları yeniden gözden geçirildi ve tümör çevresindeki dokuda kansere dönüşme riski taşıyan özel hücrelerin varlığı (TIN-GCNIS) araştırıldı. Hastalar, bu hücrelerin bulunup bulunmamasına göre iki gruba ayrıldı. Her iki grup, yaş, tümör tipi, tümör evresi, uygulanan tedavi yöntemleri, takip süresi ve hastalığın tekrarlama durumu açısından karşılaştırıldı. Veriler elektronik hasta kayıtlarından ve patoloji arşivinden temin edildi. İstatistiksel analiz için uygun yazılım programı kullanıldı; iki grup arasındaki farklar için uygun testler uygulandı. Bu yöntem ile kansere dönüşebilecek hücrelerin varlığının hastalığın prognoz üzerindeki etkisinin belirlenmesi hedeflendi. Araştırma sırasında elde edilen veriler gizlilik esasına göre korundu ve etik kurallara uygun şekilde analiz edildi. Bulgular: Toplam 245 orşiektomi olgusunda tümöre komşu parankimde GCNIS varlığı araştırıldı; GCNIS %42,9 oranında saptandı. Yaş, GCNIS ile anlamlı ilişki gösterdi. GCNIS (+) olgular daha gençti (34,4±10,3 yıla karşı 41,0±13,7 yıl; p<0,001). Tümör tipleri içinde seminom varlığı GCNIS ile ilişkili değildi (GCNIS (+) %43,6 vs %42,4; p=,895), ancak mikst germ hücreli tümör varlığında GCNIS anlamlı olarak daha sık saptandı (%54,4 vs %34,5; χ²=9,62, p=0,002; OR≈2,26). Embriyonel karsinom ve teratom içeren alt gruplarda GCNIS (+) oranı daha düşük eğilimde olmasına rağmen istatistiksel anlamlılık yoktu (her ikisi p>0,05). Tümör boyutu GCNIS (+) olgularda daha küçük eğilimdeydi (4,25±2,29 cm vs 5,23±3,41 cm) ancak istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0,06–0,07). İnvazyon paternleri açısından lenfovasküler invazyon (LVİ) (GCNIS (+) %49,4 vs %39,6; p=0,147), rete testis tutulumu (p=0,830) ve spermatik kord invazyonu (p=0,273) ile anlamlı ilişki saptanmadı. Buna karşın epididim invazyonu olan olgularda GCNIS (+) oranı anlamlı olarak daha düşüktü (%20,7 vs %45,8; χ²=6,60, p=0,010; OR≈0,31). Evre bileşenleri ile ilişki gözlenmedi: T evresi (p=0,160), N evresi (p=0,528) ve uzak metastaz (p=0,201). Serum belirteçleri (AFP, β-hCG, LDH) GCNIS (–) grupta ortalama olarak daha yüksek olsa da dağılımlar çarpıktı (Shapiro–Wilk p<0,001) ve farklar anlamlı değildi. Sonuçlar: Komşu parankimde GCNIS, genç yaş ve mikst tümör varlığı ile ilişkili görünmekte; buna karşın seminom varlığı, tümör boyutu, LVİ, rete/spermatik kord invazyonu, evre (T/N) ve uzak metastaz ile anlamlı bir ilişki göstermemektedir. Epididim invazyonu ile GCNIS arasında saptanan ters yönlü ve anlamlı ilişki, alt grup sayısının sınırlılığı doğrulama gerektirir. Bulgular, GCNIS'in testiküler germ hücreli neoplazilerin erken histogenetik basamağını yansıttığını, testis tümörünün hacim/yayılım ölçütlerinden görece bağımsız seyrettiğini düşündürmektedir. Klinik pratikte orşiektomi materyallerinde komşu parankimin standart örnekleme ile titiz incelenmesi ve şüpheli alanlarda immünhistokimya (IHK) doğrulaması önerilir. GCNIS ile ilgili tedavi ve takip sürecinde literatürde net bir fikir birliği olmadığı ve bu alanda daha geniş serili prospektif randomize multidisipliner çalışmalara ihtiyaç olduğu görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Testicular cancer is a common disease in young men, with a high rate of cure achievable with early treatment. However, in some cases, cells that have not yet turned into cancer but may become cancerous in the future—known as Testicular Intraepithelial Neoplasia (TIN)- In situ Germ Cell Neoplasia (GCNIS)—may be found in areas close to the cancerous tissue. The presence of these cells can affect the risk of recurrence and the treatment process. Therefore, determining the impact of the presence of these specific cells near the tumor on the patient's recovery process and the risk of disease recurrence is important for patients who have undergone surgery for testicular cancer. This research aims to reveal how the presence of these cells in the area adjacent to the cancerous tissue affects the future health status and treatment processes of patients who have undergone testicular cancer surgery. The information obtained will contribute to making more accurate decisions in patient follow-up and treatment planning. Methods: This study was planned as a retrospective review of the records of patients who underwent surgical treatment for testicular cancer. Patients who underwent unilateral orchiectomy for testicular cancer and had complete pathology reports and follow-up records were included in the study. Pathology slides of the testicular tissue removed during surgery were re-examined, and the presence of specific cells (TIN-GCNIS) with a risk of turning into cancer in the peritumoral tissue was investigated. Patients were divided into two groups based on the presence or absence of these cells. Both groups were compared in terms of age, tumor type, tumor stage, treatment methods applied, follow-up period, and disease recurrence status. Data were obtained from electronic patient records and pathology archives. An appropriate software program was used for statistical analysis; appropriate tests were applied for differences between the two groups. This method aimed to determine the effect of the presence of potentially cancerous cells on the prognosis of the disease. The data obtained during the research were protected on the basis of confidentiality and analyzed in accordance with ethical rules. Results: In a total of 245 orchiectomy cases, the presence of GCNIS in the tumor-adjacent parenchyma was investigated; GCNIS was detected in 42.9% of patients. Age showed a significant association with GCNIS, with GCNIS (+) patients being younger (34.4±10.3 vs 41.0±13.7 years; p<0.001). The presence of seminoma among tumor types was not associated with GCNIS (GCNIS (+) 43.6% vs 42.4%; p=0.895), whereas GCNIS was significantly more frequent in cases with mixed germ cell tumors (54.4% vs 34.5%; χ²=9.62, p=0.002; OR≈2.26). Although the rate of GCNIS (+) tended to be lower in subgroups containing embryonal carcinoma and teratoma, these differences were not statistically significant (both p>0.05). Tumor size tended to be smaller in GCNIS (+) cases (4.25± 2,29 cm vs 5.23±3,41 cm), but this did not reach statistical significance (p=0.06–0.07). With respect to patterns of invasion, no significant association was found with lymphovascular invasion (LVI) (GCNIS (+) 49.4% vs 39.6%; p=0.147), rete testis involvement (p=0.830), or spermatic cord invasion (p=0.273). In contrast, the rate of GCNIS (+) was significantly lower in cases with epididymal invasion (20.7% vs 45.8%; χ²=6.60, p=0.010; OR≈0.31). No association was observed with staging components: T stage (p=0.160), N stage (p=0.528), or distant metastasis (p=0.201). Although mean serum marker levels (AFP, β-hCG, LDH) were higher in the GCNIS (–) group, their distributions were skewed (Shapiro–Wilk p<0.001), and the differences were not statistically significant. Conclusion: GCNIS in the adjacent parenchyma appears to be associated with younger age and the presence of mixed tumors; in contrast, it shows no significant association with the presence of seminoma, tumor size, LVI, rete/spermatic cord invasion, stage (T/N), or distant metastasis. The inverse and statistically significant association observed between epididymal invasion and GCNIS requires confirmation due to the limited size of this subgroup. The findings suggest that GCNIS reflects an early histogenetic stage of testicular germ cell neoplasia and progresses relatively independently of tumor volume and extent parameters. In clinical practice, meticulous examination of the adjacent parenchyma in orchiectomy specimens with standard sampling, along with immunohistochemical (IHC) confirmation in suspicious areas, is recommended. There appears to be no clear consensus in the literature regarding the treatment and follow-up of GCNIS, and larger, prospective, randomized, multidisciplinary studies in this field are needed.