Tinnituslu bireylerde akustik uyaranların bilişsel işlevler ve dikkat performansı üzerine etkisi
Effects of acoustic stimuli on cognitive functions and attention performance in individuals with tinnitus
  1. Tez No: 976751
  2. Yazar: MİRAY ASEL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Odyoloji, Audiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, işitme kaybı olmayan tinnituslu bireylerin dikkat ve yürütücü işlev düzeylerini değerlendirmek, aynı zamanda bu işlevlerin akustik uyaran (beyaz gürültü) eşliğinde nasıl değiştiğini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, İstinye Üniversitesi Liv Hospital Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Polikliniği'nde Mart 2025 –Ağustos 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 51 tinnituslu birey ve yaş, cinsiyet açısından eşleştirilmiş 51 sağlıklı birey olmak üzere toplam 102 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılara demografik bilgi formu, otoskopik muayene, saf ses ve konuşma odyometrisi, tinnitus ölçümleri (pitch, loudness, minimal maskeleme seviyesi), Tinnitus Engellilik Anketi (TEA), Beck Depresyon Envanteri (BDE), Montreal Bilişsel Değerlendirme Testi (MoCA) ve Stroop TBAG Formu uygulanmıştır. Stroop ve MoCA testleri hem sessiz ortamda hem de beyaz gürültü eşliğinde uygulanarak dikkat ve yürütücü işlev performansları karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre tinnituslu bireyler özellikle yürütücü işlev ve dikkat testlerinde sağlıklı bireylere kıyasla anlamlı düzeyde düşük performans sergilemiştir (p<0.05). Akustik uyaran varlığında dikkat performansında bazı bireylerde sınırlı düzeyde iyileşmeler gözlenmiş, ancak bu farklar istatistiksel olarak her testte anlamlı olmamıştır. TEA ve BDE puanları da tinnitusun psikolojik yükünün bilişsel performansla ilişkili olduğunu göstermiştir. Çalışma sonuçları, tinnitusun yalnızca işitsel değil; bilişsel ve psikolojik süreçleri de etkileyen çok boyutlu bir durum olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the attention and executive function levels of individuals with tinnitus without hearing loss and to examine how these functions change in the presence of an acoustic stimulus (white noise). The study was conducted between March 2025 and September 2025 at Istinye University Liv Hospital Ear Nose and Throat Diseases Polyclinic. A total of 102 participants, including 51 individuals with tinnitus and 51 age- and gender-matched healthy individuals, were included in the study. Participants were administered demographic information form, otoscopic examination, pure tone and speech audiometry, tinnitus measurements (pitch, loudness, minimal masking level), Tinnitus Disability Questionnaire (TEA), Beck Depression Inventory (BDI), Montreal Cognitive Assessment Test (MoCA) and Stroop TBAG Form. The Stroop and MoCA tests were administered both in silence and with white noise and attention and executive function performances were compared. According to the findings, individuals with tinnitus showed significantly lower performance compared to healthy individuals especially in executive function and attention tests (p<0.05). Limited improvements in attention performance in the presence of acoustic stimuli were observed in some individuals, but these differences were not statistically significant in every test. TEA and BDI scores also showed that the psychological burden of tinnitus was related to cognitive performance. The results suggest that tinnitus is a multidimensional condition that affects not only auditory but also cognitive and psychological processes.