Comparison of reaction time and agility and its relationship with the intelligence of athletic and non-athletic female students of Shahid Chamran University of Ahvaz
Ahvaz Shahid Chamran Üniversitesi sporcu ve sporcu olmayan öğrencilerinin reaksiyon süresi ve çevikliği ile bunun zeka ile ilişkisinin incelenmesi ve karşılaştırılması
  1. Tez No: 977026
  2. Yazar: ROGHAIYEH POUZESH JADIDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PARİVASH NOURBAKHSH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Bilim ve Teknoloji, Health Education, Science and Technology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Iran Unıversıty Of Scıence And Technology
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Ahvaz Shahid Chamran Üniversitesi'nin atletik ve atlet olmayan kız öğrencilerinde reaksiyon süresi ve çeviklik ile bunun zeka ile ilişkisinin gözden geçirilip karşılaştırılmasında şu ifadelere yer verildi: Hareket aktivitelerinin başarılı bir şekilde yürütülmesinde etkili olabilecek faktörler arasında reaksiyon süresi ve çeviklik. Öte yandan yüksek zekaya sahip olmak da bu faktörlerin gelişiminde önemli rol oynayabilir. Bu nedenle, bu araştırmanın amacı, Ahvaz Shahid Chamran Üniversitesi'ndeki atletik ve atletik olmayan kız öğrencilerin reaksiyon süresi ve çevikliği ile bunların zekasıyla ilişkisini araştırmak ve karşılaştırmaktı. Ahvaz Shahid Chamran Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Fakültesi'nde Şubat 2013'te Dr. Periyush Noorbakhsh'ın gözetiminde sunulan bu tez şunu eklemektedir: Bu araştırmanın istatistiksel örneklemi 60 sporcu ve 60 sporcudan oluşmuştur. -rastgele seçilen sporcular. Araştırma yöntemi tanımlayıcı olup saha yöntemiyle yapılmıştır. Reaksiyon süresini ve çevikliği ölçmek için sırasıyla Japonya'da üretilen standart YB-1000 ve DZ-10 model cihazlar (1990) kullanıldı. Deneklerin zekasını ölçmek için Raven'ın zeka testi (1938) kullanıldı. Bu araçların güvenilirliği ve geçerliliği başarıyla araştırıldı. Verilerin SPSS/PC yazılımı ile analiz edilmesi ve araştırma hipotezlerinin alfa=0,05 olasılık düzeyinde test edilmesinin ardından elde edilen sonuçlardan en önemlileri şunlardır: Kadın sporcularla kadın olmayanların reaksiyon süreleri arasında anlamlı bir fark yoktu. sporcular. Kadın sporcular ile sporcu olmayanlar arasında çeviklik açısından anlamlı bir fark gözlendi; kadın sporcuların çevikliği, sporcu olmayan kız öğrencilere göre daha iyiydi. Kız öğrencilerin tepki süresi ile zekası arasında anlamlı ve negatif bir ilişki olduğu, öğrencilerin zekası arttıkça tepki sürelerinin azaldığı görülmüştür. Kız öğrencilerin çevikliği ile zekası arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Çoklu regresyon, zekanın reaksiyon süresi için öngörücü bir faktör olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
A review and comparison of reaction time and agility and its relationship with the intelligence of athletic and non-athlete female students of Shahid Chamran University of Ahvaz" stated: Among the factors that can be effective in the successful execution of movement activities is reaction time and agility. On the other hand, having high intelligence can also play an important role in the development of these factors. Therefore, the purpose of this research was to investigate and compare reaction time and agility and its relationship with the intelligence of athletic and non-athletic female students of Shahid Chamran University of Ahvaz. This thesis, which was submitted under the supervision of Dr. Periyush Noorbakhsh in February 2013 at the Faculty of Physical Education and Sports Sciences of Shahid Chamran University of Ahvaz, added: The statistical sample of this research was made up of 60 athletes and 60 non-athletes who were randomly selected. The research method was descriptive which was done by field method. Standard YB-1000 and DZ-10 model devices made in Japan (1990) were used to measure reaction time and agility, respectively. Raven's intelligence test (1938) was used to measure the intelligence of the subjects. The reliability and validity of these tools were successfully investigated. After analyzing the data by SPSS/PC software and testing the research hypotheses at the probability level of alpha=0.05, the results were obtained, the most important of which are: There was no significant difference between the reaction time of female athletes and non-athletes. A significant difference was observed between the agility of female athletes and non-athletes, the female athletes had better agility than the non-athletic female students. A significant and negative relationship was observed between the reaction time and the intelligence of female students, as the intelligence of the students increased, their reaction time decreased. There was no significant relationship between agility and intelligence of female students. Multiple regression showed that intelligence is a predictive factor for reaction time.