Tip 1 diyabet tanılı çocukların insülin uygulama bilgi düzeyleri ve metabolik kontrolleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between insulin administrationknowledge levels and metabolic control in children diagnosed with Type 1 diabetes
  1. Tez No: 977027
  2. Yazar: ELİFNUR CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESTE ÖZGÜVEN ÖZTORNACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Diyabet Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Tip 1 diyabet tanısı almış 11–18 yaş aralığındaki çocukların insülin uygulamasına yönelik bilgi düzeylerini değerlendirmek ve bu düzey ile bazı demografik, klinik özellikler ve metabolik kontrol arasında olası ilişkileri incelemektir. Yöntem: Çalışmaya 11–18 yaş aralığında Tip 1 diyabet tanısı almış çocuklar dâhil edilmiştir. Tip 1 diyabetli çocukların demografik ve klinik bilgileri toplanmış, insülin uygulamasına yönelik bilgi düzeyleri bir anket yoluyla değerlendirilmiştir. Metabolik kontrol göstergesi olarak HbA1c değerleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler Spearman korelasyon analizi, Bağımsız Örneklem T Testi, ANOVA ve Kruskal-Wallis testleri ile analiz edilmiştir. Bulgular: Tip 1 diyabetli çocukların bilgi düzeyleri orta düzeyde bulunmuştur (ortalama puan 13,41 ± 2,49). Ancak bilgi düzeyi ile yaş, cinsiyet, diyabet süresi gibi demografik ve klinik değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Grup karşılaştırmalarında da bilgi düzeyleri açısından anlamlı farklar bulunmamıştır. Tip 1 diyabetli çocukların ortalama HbA1c düzeyi 8,19 ± 2,1 olarak ölçülmüş ve bu değer, ideal glisemik kontrol seviyesinin üzerinde kalmıştır. Bilgi düzeyi ile HbA1c arasında anlamlı bir ilişki belirlenmemiştir. Sonuç: Çalışma sonuçları, insülin uygulamasına dair bilgi düzeyinin tek başına metabolik kontrolü belirlemede yeterli olmadığını göstermektedir. Bilgi düzeyinin bireysel öğrenme özellikleri, davranış değişikliği, aile desteği ve motivasyon gibi çok boyutlu faktörlerden etkilendiği düşünülmektedir. Bu bulgular eğitim süreçlerinin sadece bilgi aktarımıyla sınırlı kalmaması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to assess the knowledge level of children aged 11–18 diagnosed with Type 1 diabetes regarding insulin administration and to examine the possible relationships between this level and some demographic, clinical characteristics, and metabolic control. Method:Children aged 11–18 diagnosed with Type 1 diabetes were included in the study. Demographic and clinical information of the participants was collected, and their knowledge level regarding insulin administration was assessed using a questionnaire. HbA1c values were used as an indicator of metabolic control. The obtained data were analyzed using Spearman correlation analysis, Independent Samples T-Test, ANOVA, and Kruskal-Wallis tests. Results: The participants' knowledge level was found to be moderate (mean score 13.41 ± 2.49). However, no statistically significant relationship was found between knowledge level and demographic and clinical variables such as age, gender, and duration of diabetes. Group comparisons also revealed no significant differences in knowledge levels. Participants' mean HbA1c level was measured as 8.19 ± 2.1, which was above the ideal glycemic control level. No significant relationship was found between knowledge level and HbA1c. Conclusion: Study results indicate that knowledge level regarding insulin administration alone is not sufficient to determine metabolic control. Knowledge level is thought to be influenced by multidimensional factors such as individual learning characteristics, behavioral changes, family support, and motivation. These findings suggest that educational processes should not be limited to the transfer of information.