Türk Veteriner Hekimleri Birliği Yüksek Haysiyet Divanı dosyalarının veteriner hekimliği etiği ve deontolojisi açısından incelenmesi
An assessment of the files of the High Council of Honour of the Turkish Veterinary Medical Association in terms of veterinary medical ethics and deontology
  1. Tez No: 977036
  2. Yazar: SEFA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERFİN MELİKOĞLU GÖLCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Tarihi ve Deontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Türk Veteriner Hekimleri Birliği Yüksek Haysiyet Divanına intikal eden disiplin dosyalarını inceleyerek, veteriner hekimliği mesleğindeki etik ve deontolojik sorunların niceliğini ve niteliğini araştırmaktadır. Tezin temel araştırma problemi, veteriner hekimlerin hangi mesleki ihlaller nedeniyle disiplin süreçlerine konu olduğunu, Yüksek Haysiyet Divanının nihai kararlarını ve bu kararların gerisindeki eğilimleri analiz ederek ülke çapındaki mesleki sorunları ele almaktır. Çalışmanın temel amacı, mevcut literatür eksikliğini gidermek, mesleki risk alanlarının yoğunlaştığı noktaları belirlemek ve ulaşılan bulgular ışığında veteriner hekimliği etiği ve deontolojisinin uygulanabilirliğini güçlendirecek politik ve kurumsal öneriler geliştirmektir. Çalışma, tanımlayıcı ve retrospektif bir arşiv araştırmasıdır. 25 Mart 1994 ile 16 Kasım 2023 tarihleri arasındaki dönemi kapsayan Yüksek Haysiyet Divanı Karar Defterleri ve ilgili dokümanlardan elde edilen 458 disiplin dosyası incelenmiştir. İhlaller, nitel içerik analizi ile 10 kategoride sınıflandırılmış; elde edilen nicel veriler istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Bulgular, en sık rastlanan ihlal konusunun“Hayvan Refahına Aykırı İhlaller ve Malpraktis”(%24.9) olduğunu ve bu dosya sayısının yıllar içinde anlamlı bir artış eğilimi gösterdiğini ortaya koymaktadır. Şikâyetlerin yarısından fazlası (%51.9) hayvan/hasta sahiplerinden gelmiştir ve coğrafi dağılımda İstanbul Veteriner Hekimler Odası (%42.8) ile Ankara Veteriner Hekimler Odası (%17.7) öne çıkmıştır. Yüksek Haysiyet Divanı kararlarında en yüksek oranda (%47.7)“Ceza Yok”sonucu çıkmıştır. Haysiyet Divanı kararlarının kaldırılma veya düşürülme nedenlerinin başında,“Usule Aykırı Soruşturma/İnceleme”(%58.9) gelmektedir. Lojistik regresyon analizinde,“Ruhsatsız veya Yetkisiz Faaliyetler”(yaklaşık 3.5 kat) ve“İlaç ve Reçete Uygulama İhlalleri”(yaklaşık 4.35 kat) ceza alma olasılığını anlamlı biçimde artırırken, Hayvan Refahı/Malpraktis ihlallerinde ceza alma olasılığı anlamlı olarak düşüktür. Sonuç olarak, veteriner hekimlikte disiplin sistemi yalnızca cezalandırıcı bir mekanizma değil, mesleğin etik, hukuki ve toplumsal sorumluluk bilincini geliştiren bir yapıdır. Etik eğitimin güçlendirilmesi, mevzuatın güncellenmesi, şeffaflık ve dayanışmanın artırılması; mesleğin saygınlığını koruyarak toplumsal güvenin sürdürülebilmesi açısından büyük öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the ethical and deontological issues within the veterinary profession in Turkey through an analysis of disciplinary files submitted to the High Council of Honour of the Turkish Veterinary Medical Association. The study aims to identify the types of professional violations leading to disciplinary proceedings, evaluate the Council's final decisions, and interpret underlying trends to address national-level professional challenges. Employing a descriptive and retrospective archival design, 458 disciplinary cases recorded between March 25, 1994, and November 16, 2023, were analyzed. Violations were classified into ten categories using qualitative content analysis, and the data were statistically evaluated. Results indicate that“Animal Welfare Violations and Malpractice”(24.9%) were the most frequent, with an increasing trend over time. More than half of the complaints (51.9%) originated from animal owners. Geographically, the Istanbul (42.8%) and Ankara (17.7%) Chambers of Veterinarians had the highest case representation. The most common outcome of High Council of Honour decisions was“No Penalty”(47.7%). Among the reasons for annulment or reduction of Chambers Disciplinary Board decisions,“Procedurally Improper Investigation/Inquiry”(58.9%) ranked first. Logistic regression results showed that“Unlicensed or Unauthorized Practices”(3.5 times higher likelihood) and“Drug and Prescription Violations”(4.35 times higher likelihood) significantly increased the probability of a penalty, while“Animal Welfare/Malpractice”violations were associated with a lower likelihood. The study concludes that the disciplinary system should function not only as a punitive instrument but as a mechanism to foster ethical awareness, legal responsibility, and social accountability. Strengthening ethics education, updating legislation, and enhancing transparency and solidarity are of great importance for maintaining social trust while preserving the dignity of the profession.