NiOx destek katalizörlerinin yüzey asitliği ve katalitik etkisi
- Tez No: 97708
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
öz Endüstride gereksinimi duyulan maddeleri elde etmek ve/veya endüstri atık sularındaki çevre için zararlı maddeleri yok etmek için, homojen katalizörler ve heterojen destek katalizörleri kullanılmaktadır. Bu çerçevede atık sulardaki fenolü yok etmek için, farklı Ni içerikli NiOx destek katalizörleri hazırlanmıştır. Bu katalizörlerin bir kısmının spesifik BET yüzey alanları, ile asidik merkezleri saptanmıştır. Hazırlanan katalizörlerin katalitik özelliğini araştırmak amacıyla, fenolün wet air oksidasyonu yapılmıştır. Bazı katalizörlerin fenolün giderilmesinde %99 oksidasyon sağladığı saptanmıştır. Fenol oksidasyonunun katalizörlerin nikel içeriğine, spesifik BET yüzey alanına ve destek materyaline göre değişimi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Homogeneous and heterogeneous supported catalysts are used to oxide harmful organic compounds in industrial waste water and production of some matter for industrial usage. The different amount of nickel contained NiOx supported catalysts were prepared to accerelate the oxidation of phenol in waste water. Acidity centres and spesific BET surface area of these catalysts are determined. Wet air oxidation of phenol has been done for investigation catalytic properties of prepared catalysts. Some of catalysts are provided %99 oxidation of phenol. The rate of phenol oxidation has been investigated with respect to nickel content of catalysts, spesific BET surface area and supporting material.