Sosyal medya kıskançlığı ve romantik ilişkilerde temel psikolojik ihtiyaçların doyumunun algılanan romantik ilişki kalitesi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of social media jealousy and basic psychological needs satisfaction in romantic relationships on perceived romantic relationship quality
- Tez No: 977141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN ONUR EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, sosyal medya kıskançlığı ve romantik ilişkilerde temel psikolojik ihtiyaçların doyumunun algılanan romantik ilişki kalitesi üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca sosyal medya kıskançlığı, romantik ilişkilerde temel psikolojik ihtiyaçların doyumu ve algılanan romantik ilişki kalitesi arasındaki ilişkiler belirlenmiş, bu değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 18 yaş ve üzeri yetişkin 406 birey oluşturmaktadır. Katılımcıların 230'u (%56,7) kadın, 176'sı (%43,3) erkektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli ve aracı değişken modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Sosyodemografik ve Kişisel Bilgi Formu, 'Romantik İlişkilerde Sosyal Medya Kıskançlığı Ölçeği', 'Algılanan Romantik İlişki Kalitesi Ölçeği',“Romantik İlişkilerde Temel Psikolojik İhtiyaçların Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örnek T-Testi, ANOVA, Kruskal Wallis H ve Pearson korelasyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, temel psikolojik ihtiyaçların doyumunun algılanan romantik ilişki kalitesi üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu ve bu ilişkide sosyal medya kıskançlığının aracı bir rol üstlendiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of social media jealousy and basic psychological needs satisfaction in romantic relationships on perceived romantic relationship quality. In addition, the relationships between social media jealousy, basic psychological needs satisfaction in romantic relationships and perceived romantic relationship quality were determined and it was examined whether these variables differed according to demographic characteristics. The sample of the study consisted of 406 adults aged 18 and over. Of the participants, 230 (56.7%) were women and 176 (43.3%) were men. The relational screening model and mediator variable model were used in the study. The 'Sociodemographic and Personal Information Form', 'Social Media Jealousy in Romantic Relationships Scale', 'Perceived Romantic Relationship Quality Scale', 'Basic Psychological Needs Satisfaction in Romantic Relationships Scale' were used as data collection tools. Independent Sample T-Test, ANOVA, Kruskal Wallis H and Pearson Correlation Technique were used in the analysis of the data. The findings indicated that the satisfaction of basic psychological needs was a significant predictor of perceived romantic relationship quality, with social media jealousy serving as a mediating variable in this association.