Improved roughness model in ice accretion prediction
Buzlanma tahmin tekniklerinde pürüzlülük modeli geliştirilmesi
  1. Tez No: 977160
  2. Yazar: ANIL DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, değişken atmosferik koşullar altında buzlanma tahmin tekniklerinin doğruluğunu artırmak amacıyla gelişmiş sayısal yöntemleri incelemektedir. Özellikle yüzey pürüzlülüğü modellemesi, pürüzlü ve pürüzsüz bölge karakterizasyonu ve bu parametrelerin konvektif ısı transferi katsayısı dağılımı üzerindeki etkileri ile ilgili yaklaşımlar araştırılmaktadır. Hesaplamalı yöntem, hava akımının Hess-Smith panel yöntemiyle hesaplanmasıyla başlamakta; ardından damlacıkların izlenmesi ve yüzeydeki birikme etkinliği dağılımının hesaplanması için Lagrange yaklaşımı uygulanmaktadır. Buz birikim oranları, konvektif ısı transferi katsayısı dağılımının Integral Sınır Tabaka Yöntemi ile değerlendirilmesinin ardından, Genişletilmiş Messinger Yöntemi kullanılarak termodinamik denge yoluyla tahmin edilmektedir. Buzlanma tahmininin yeterliliği yüksek hızlı çalışma koşulları altında değerlendirilmektedir. Elde edilen sonuçlar literatürdeki verilerle karşılaştırılmış olup, gelişme gözlenmiş olsa da daha fazla iyileştirmeye ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores advanced numerical methods to enhance the accuracy of ice accretion prediction techniques under varying atmospheric conditions. Specifically, it investigates approaches related to surface roughness modeling, smooth and rough zone characterization, and their effects on convective heat transfer coefficient distribution. The computational methodology begins by calculating the flow field around the airfoil using the Hess-Smith panel method, then applies the Lagrangian approach to track droplet trajectories and computes droplet collection efficiency distribution on the surface. Ice accretion rates are subsequently estimated through a thermodynamic balance using the Extended Messinger Method, following the evaluation of convective heat transfer distribution via the Integral Boundary Layer Method. The adequacy of icing prediction is evaluated under high-speed operating conditions. The results are compared with those in the literature, though further improvements are still needed.