Onikiada türklerinin durumu (1947-2017) ve Türk Yunan ilişkilerine etkisi
The situation of the dodecanese Turks (1947-2017) and its impacton Turkish-Greek relations
  1. Tez No: 977161
  2. Yazar: İBRAHİM ALPER ALICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Onikiada'nın 1946 Paris Antlaşması ile Yunanistan'a devredilmesi burada yaşayan Türkleri derinden etkilemiştir. Birçoğu özellikle 1947 yılından sonra Türkiye'ye göçmeye karar verirken, kalanlar Yunanistan tarafından başta Lozan olmak üzere uluslararası sözleşmelere aykırı olarak ötekileştirilmiş, baskıya maruz kalmış, Türkçe eğitim alamamış, dini görevlerini en aza indirmeye mecbur edilmiş ve kültürel mirasına sahip çıkmaktan aciz bırakılmıştır. Çalışma 1947 sonrası Onikiada Türklerinin yüzleştiği zorluları Türk-Yunan ilişkileri açısından değerlendirmeye çalışmaktadır. Bu çerçevede Onikiada Türklerinin kimlik, din, eğitim, vatandaşlık, kültürel miraslarının yok edilmesi gibi sorunlar ele alınmıştır.Ayrıca Avrupa vatandaşı olan Onikiada Türklerinin azınlık hakları açısından yaşadıkları mağduriyetler AB'nin ilgili mevzuatı ve Lozan Antlaşması'nın yükümlü kıldığı şartlar dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Araştırma Onikiada Türklerininin her açıdan asimilasyona tabi tutulduğu ve temel hak ve özgürlükler konusunda ciddi mağduriyetlere uğratıldıkları sonucuna varmıştır. Sayılarının az olması, kimliklerini ve haklarını korumaya yönelik örgütlenme konusundaki başarısızlıklar, diaspora dışında etkin basın ve yayın faaliyetlerindeki yetersizlikler söz konusu süreci kolaylaştırdığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The occupation of the Dodecanese by the Italians, Germans and British and finallyitshanding over to Greece through the 1946 Paris Agreement deeplyaffected the Turks living there. Many of them, especially after 1947 decided to emigrate to Turkey, while thosestayingweremarginalized by Greece as contrary to international conventions, includingprimarily Lausanne, They have been subject to pressure, cannoteducation in Turkish, been forced to minimizetheirreligiousduties and wereleft incapable of reclaimingtheirculturalheritage. The study tries to evaluate the difficulties faced by the Dodecanese Turks after 1947 in terms of Turkish-Greek relations. In this context, the problems such as identity, religion, education, citizenship, destruction of the cultural heritage of the Dodecanese Turks were discussed. In addition, the victimization of the Dodecanese Turks, who are European citizens, in terms of minority rights have been evaluated by taking into account the relevant legislation of the EU and the conditions imposed by the Treaty of Lausanne. The research concluded that the Dodecanese Turks were subjected to assimilation in all respects and suffered serious grievances regarding fundamental rights and freedoms. It is understood that the small number of them, the failure to organize to protect their identity and their rights, and the inadequacy of effective press and broadcasting activities outside the diaspora facilitated this process.