Epilepsili çocuklarda serum ve tükürük asprosin düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum and salivary asprosin levels in children with epilepsy
- Tez No: 977331
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE AKIŞ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Epilepsi nöbetler ile seyreden yaygın kronik nörolojik bir bozukluktur. Metabolik süreçlerdeki işlevsel bozukluklar nöronal uyarımların değişmesine neden olabilir. Asprosin enerji metabolizmasının önemli bir düzenleyicisi olan ve merkezi metabolik etkilere sahip yeni bir adipokindir. Bu çalışmanın amacı; epilepsili çocukların serum ve tükürük asprosin düzeylerinin, antropometrik ve biyokimyasal verilerinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması ve epilepsinin tipi açısından biyokimyasal verilerin incelenmesidir. Çalışmaya 5-17 yaşları arasındaki 34 epilepsi hastası ve 30 sağlıklı çocuk dahil edildi. Katılımcıların antropometrik verileri (boy, kilo, vücut kitle indeksi) kaydedildi. Serum ve tükürük asprosin düzeyleri enzim bağlı immunosorbent analiz (ELISA) yöntemi ile ölçüldü. Serum örneklerinde trigliserid, total kolesterol, LDL kolesterol, HDL kolesterol, açlık glukoz ve insülin düzeyleri analiz edildi. İnsülin direncini gösteren HOMA-IR indeksi hesaplandı. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, antropometrik veriler açısından anlamlı fark yoktu. Epilepsi grubunun serum asprosin düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek iken (p=0.049), tükürük asprosin düzeyleri açısından anlamlı fark bulunmadı (p=0.643). Epilepsi grubunun trigliserid düzeyleri anlamlı olarak yüksek bulunurken (p=0.003), diğer biyokimyasal parametreler açısından gruplar arasında fark yoktu. Epilepsinin tipi (14 fokal başlangıçlı ve 19 jeneralize başlangıçlı) açısından gruplama yapıldığında ise, asprosin ve diğer parametreler açısından anlamlılık bulunamadı. Çalışmamızın sonuçları serum asprosin düzeylerinin epilepsi tipinden bağımsız olarak epilepsili çocuklarda yüksek olduğunu göstermiştir. Bu sonuç, asprosin ve epilepsi arasındaki olası bağlantı açısından literatüre önemli bir katkı sağlamaktadır. Metabolik bir regülatör olan asprosinin epilepsi hastalarında daha detaylı ve büyük gruplarda araştırılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a common chronic neurological disorder characterised by seizures. Functional disturbances in metabolic processes may cause alterations in neuronal stimulation. Asprosin is a novel adipokine that is an important regulator of energy metabolism and has central metabolic effects. This study aimed to compare serum and salivary asprosin levels, anthropometric and biochemical data of children with epilepsy with healthy controls, and to analyse biochemical data in terms of epilepsy type. The study included 34 epilepsy patients and 30 healthy children aged 5-17 years. Anthropometric data (height, weight, body mass index) were recorded. Serum and salivary asprosin levels were measured by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). Triglyceride, total cholesterol, LDL cholesterol, HDL cholesterol, fasting glucose, and insulin levels were analysed in serum samples. The HOMA-IR index, showing insulin resistance, was calculated. There was no significant difference between the groups in terms of age, gender, and anthropometric data. While serum asprosin levels in the epilepsy group were significantly higher than in the control group (p=0.049), no significant difference was found in salivary asprosin levels (p=0.643). Triglyceride levels were significantly higher in the epilepsy group (p=0.003), but there was no difference between the groups in terms of other biochemical parameters. When grouped according to the type of epilepsy (14 focal onset and 19 generalized onset), no significance was found in terms of asprosin and other parameters. The results of our study showed that serum asprosin levels were elevated in children with epilepsy regardless of epilepsy type. This result provides an important contribution to the literature in terms of possible link between asprosin and epilepsy. There is a need to investigate asprosin, a metabolic regulator, in epilepsy patients in more detail and in larger groups.