Deneysel periodontitisli ratlarda sistemik melatonin uygulamasının periodontitis ilişkili nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of systemic melatonin administration on periodontitis-associated nonalcoholic fatty liver disease in experimental periodontitis rats
  1. Tez No: 977359
  2. Yazar: AKIN HALİL KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YEMENOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Deneysel periodontitis ve non alkolik yağlı karaciğer hastalığı oluşturulmuş ratlarda, periodontitisin karaciğer dokusu üzerine olası etkilerinin ve sistemik olarak uygulanan melatoninin tedavi edici etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 48 dişi Sprague-Dawley rat rastgele altı gruba ayrıldı: Kontrol, Non alkolik yağlı karaciğer (NAYK), deneysel periodontitis (Dp), NAYK+Dp, NAYK+Melatonin (Mel), NAYK+Dp+Mel. 9 hafta boyunca yüksek yağlı yüksek kolesterollü (HFHC) diyetle beslenen ratlarda NAYK modeli oluşturuldu. Ardından periodontitis, sağ-sol alt 1. molar dişlerin boyunlarına sub-paramarjinal pozisyonda 4.0 ipek sütur yerleştirilmesi ve süturun yerinde 5 hafta süre ile muhafazası yoluyla indüklendi. Periodontitis oluşturulması sonrası intraperitoneal olarak melatonin ve taşıyıcı (Kontrol ve Dp grupları) uygulamaları (10 mg/vücut ağırlığı/gün, 14 gün) gerçekleştirildi. Ratların alt çene ve karaciğer doku örnekleri alındı. Alveoler kemik kaybı mikrobilgisayarlı tomografik kesitlerle ölçüldü. Mandibulada immunohistokimyasal (RANKL, OPG, TGF–β), karaciğerde histopatolojik ve immünohistokimyasal (kaspaz–3), biyokimyasal (MDA, GSH, OSİ, TNF–α, IL–1β, IL–6, leptin, adiponektin, toplam kolesterol, HDL, ALT, AST) değerlendirmeler yapıldı. Bulgular: Bulgularımıza göre, en fazla vücut ağırlığı NAYK+Dp+Mel grubunda, en fazla karaciğer ağırlığı ise NAYK+Dp grubunda bulundu (p<0.05). Alveolar kemik kaybı en fazla NAYK+Dp grubunda gözlendi ve melatonin uygulaması bu kaybı azalttı. Histopatolojik bulgulara bakıldığında, Dp, NAYK ve NAYK+Dp gruplarında belirgin nekroz, inflamasyon ve vasküler konjesyon izlenirken, melatonin uygulaması bu bulgularda iyileşme sağladı. En yüksek LHDS skorları NAYK+Dp grubundaydı. Kaspaz-3 pozitif hepatositler NAYK, Dp ve NAYK+Dp gruplarında artmış, melatonin uygulaması sonucu azaldı. Alveoler kemikte RANKL, OPG ve TGF-β ekspresyonu NAYK+Dp grubunda artış gösterdi ve melatonin uygulaması sonucu azaldı. Biyokimyasal incelemeler sonucunda, TNF-α değeri, NAYK, Dp ve NAYK+Dp gruplarında, diğer gruplara göre anlamlı şekilde yüksekti. IL-6 seviyesi, kontrol ve NAYK+Dp+Mel gruplarında diğer gruplara göre anlamlı şekilde düşüktü. AST düzeyleri NAYK ile NAYK+Dp gruplarında diğer gruplara göre yüksekti ve melatonin uygulaması ile anlamlı şekilde azaldı. Sonuç: Melatonin periodontitis ilişkili non alkolik yağlı karaciğer hastalığında inflamatuar stres, apoptozis gibi bozuklukları etkili bir şekilde sınırlandırabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim was to investigate the possible effects of periodontitis on liver tissue and the therapeutic efficacy of systemically administered melatonin in non-alcoholic liver disease patients with experimental periodontitis. Material and Methods: 48 female Sprague-Dawley rats were randomly divided into six groups: control, Non-Alcoholic Fatty Liver (NAFLD), experimental periodontitis (Ep), NAFLD + Ep, NAFLD + Melatonin (Mel), and NAFLD + Ep + Mel. A NAFLD model was established in rats fed a high-fat, high-cholesterol (HFHC) diet for 9 weeks. Periodontitis was then induced by placing 4.0 silk suture in the subparamarginal position across the necks of the right and left mandibular first molars and maintaining the suture in place for 5 weeks. Following the induction of periodontitis, melatonin and vehicle (Control and Ep groups) were administered intraperitoneally (10 mg/body weight/day, 14 days). Tissue samples from the rats' lower jaw and liver were collected. Alveolar bone loss was measured using microcomputed tomographic sections. Immunohistochemical (RANKL, OPG, TGF-β) on the mandible, histopathological, immunohistochemical (caspase-3), and biochemical (MDA, GSH, OSI, TNF-α, IL-1β, IL-6, leptin, adiponectin, total cholesterol, HDL, ALT, AST) were evaluated on the liver. Results: According to our findings, the highest body weight was found in the NAFLD+Dp+Mel group, and the highest liver weight was found in the NAFLD+Dp group (p<0.05). Alveolar bone loss was greatest in the NAFLD+Dp group, and melatonin administration reduced this loss. Histopathological findings revealed significant necrosis, inflammation, and vascular congestion in the Dp, NAFLD, and NAFLD+Dp groups, while melatonin administration improved these findings. The highest LHDS scores were in the NAFLD+Dp group. Caspase-3-positive hepatocytes increased in the NAFLD, Dp, and NAFLD+Dp groups, but decreased following melatonin administration. RANKL, OPG, and TGF-β expression in alveolar bone increased in the NAFLD+Dp group and decreased following melatonin administration. Biochemical analyses revealed that TNF-α levels were significantly higher in the NAFLD, Dp, and NAFLD+Dp groups compared to the other groups. IL-6 levels were significantly lower in the control and NAFLD+Dp+Mel groups compared to the other groups. AST levels were higher in the NAFLD and NAFLD+Dp groups compared to the other groups and significantly decreased with melatonin administration. Conclusion: Melatonin can effectively limit disorders such as inflammatory stress and apoptosis in periodontitis-associated non-alcoholic fatty liver disease.