Türkiye'de depreme dayanıklı endüstriyel ahşap konut projelerinin incelenmesi: Orman genel müdürlüğü osmaniye konutları örneği
Study of earthquake-resistant industrial wooden residential projects in Turkey: The case of the housing of the general directorate of foosmaniyerestry in
  1. Tez No: 977371
  2. Yazar: ANASTASIIA PLEKHANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVNİHAL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye, 1500'lü yıllardan bu yana 20 kereden fazla kez 7 büyüklüğünün üzerinde depremlerle sarsılmıştır. 2023 yılında ise yüzyılın felaketi olarak da nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili etkileyen deprem neticesinde on binlerce can kaybı yaşanmıştır. Bu deprem hem can kaybı sayısı açısından hem de yıkılan veya hasar görmüş bina sayısı açısından oldukça yıkıcı sonuçlar yaratmıştır. Yaşanan bu büyük yıkım sonrası yapı strüktürleri ve yapı malzemelerinin depreme dayanıklılığı yeniden sorgulanmaya başlamıştır. Ahşap yapı malzemeleri, bu konuda yapılan değerlendirmelerde sağladığı diğer avantajlarla birlikte depreme dayanıklılığı da yüksek seviyede olan bir yapı malzemesi olarak ön plana çıkmaktadır. Ahşap, deprem bölgelerinde konut üretimi için önemli bir yapı malzemesi olarak, sahip olduğu hafiflik, esneklik ve dayanıklılık gibi özellikleri sayesinde depreme karşı güvenli bir alternatif olarak da öne çıkmaktadır. Bu avantajları doğrultusunda, ahşap yapı sistemlerinin kullanımının teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Aynı zamanda, endüstriyel ahşap malzemelerin modern yapı teknikleriyle birleştirilerek konut sektöründe daha fazla yer edinmesi sağlanmakta, böylece depreme dayanıklı, sürdürülebilir ve çevre dostu yapıların inşası teşvik edilmektedir. Bu çalışmada, endüstriyel ahşabın teknik özellikleri detaylı bir şekilde incelenerek, çağdaş endüstriyel yapı sistemlerinin deprem bölgelerinde konut üretimi için nasıl kullanılabileceği ele alınmaktadır. Çalışmada, Türkiye'de deprem bölgesinde uygulanacak ilk endüstriyel ahşap konut projesi, detaylı bir şekilde analiz edilerek, dünya genelinde benzer örnek projelerle karşılaştırma yapılacaktır. Bu karşılaştırmalar sonucunda, ahşap yapıların kullanımının yaygınlaştırılması için bir bilgi ve deneyim kaynağı oluşturulacak ve ülkemizde ahşap yapı üretiminin artırılmasına katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the 1500s, Turkey has experienced over twenty earthquakes with magnitudes exceeding 7.0. The 2023 earthquake, which was centered in Kahramanmaraş and impacted 11 provinces, resulted in the loss of tens of thousands of lives and is widely regarded as one of the most catastrophic disasters of the centuryThis catastrophe caused devastating destruction both in terms of human casualties and the scale of damaged or collapsed buildings. In the aftermath, the earthquake resistance of building structures and materials has once again become a critical topic of concern. Within this context, wooden building materials have gained renewed attention for their high seismic resistance, alongside several other advantages. Especially in seismic regions, its lightweight, flexible, and durable nature positions wood as a reliable and safe alternative for housing construction. The integration of industrial wood with modern construction techniques also enables greater adoption in the housing sector, encouraging the development of earthquake-resistant, sustainable, and environmentally conscious buildings. This study examines the technical properties of industrial wood in detail and explores how contemporary industrial construction systems can be employed for residential development in earthquake-prone areas. The study includes a comprehensive analysis of the first industrial timber housing project to be implemented in a seismic region of Turkey and compares it with similar case studies from around the world. Through these evaluations, the research aims to provide a valuable resource of knowledge and experience to support the wider adoption of timber construction and contribute to the growth of earthquake-resilient, sustainable wooden housing in Turkey.