Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin zaman yönetimi ve öz yeterlik düzeylerinin akademik başarılarına etkisi
The effect faculty of sports science students' time management and self-efficacy levels on academic achievement
  1. Tez No: 977374
  2. Yazar: MEHMET RECAYİ BİLGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor bilimleri öğrencilerinin zaman yönetimi ve öz yeterlilik düzeylerinin akademik başarıları üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırma örneklemini spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören 206 kadın 222'si erkek toplam 428öğrenci oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Akademik Öz Yeterlilik Ölçeği”ve ''Zaman Yönetimi Anketi'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde Betimleyici İstatistikler, Bağımsız Örneklemler T-Testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon analizi ve Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda cinsiyet değişkenine göre akademik öz yeterlilik ve zaman yönetimi becerilerinde anlamlı bir farklılık olmadığını göstermiştir. Bölüm değişkenine göre yapılan analizlerde ise Rekreasyon bölümü öğrencilerinin akademik öz yeterlilik puanlarının diğer bölümlere kıyasla daha düşük olduğu belirlenmiştir. Sınıf değişkenine göre akademik öz yeterlilik puanlarının sınıf düzeyi arttıkça azaldığı, özellikle 1. ve 2. sınıf öğrencilerinin 3. ve 4. sınıf öğrencilerine göre daha yüksek öz yeterlilik düzeyine sahip olduğu tespit edilmiştir. Anne ve baba eğitim durumuna göre yapılan analizlerde, ebeveynlerin eğitim seviyesinin öğrencilerin hem akademik öz yeterlilik hem de zaman yönetimi becerileri üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle düşük eğitim düzeyine sahip ebeveynlerin çocuklarının bazı alt boyutlarda daha yüksek zaman planlaması puanlarına sahip olduğu dikkat çekmiştir. Korelasyon analizleri, akademik başarı ile zaman planlaması ve akademik öz yeterlilik arasında negatif; akademik öz yeterlilik ile zaman yönetimi alt boyutları arasında ise pozitif yönde ilişkiler olduğunu göstermektedir. Regresyon analizleri sonucunda, akademik öz yeterlilik ve zaman planlamasının akademik başarı üzerinde negatif, zaman tutumlarının ise pozitif yönde anlamlı bir yordayıcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of time management and self-efficacy levels of sports science students on their academic achievement. The study sample consists of a total of 428 students studying in the faculty of sports sciences, including 206 females and 222 males. The data collection tools used in the research include a“Personal Information Form,”“Academic Self-Efficacy Scale,”and“Time Management Scale.”For data analysis, Descriptive Statistics, Independent Samples T-Test, ANOVA, Pearson Correlation Analysis, and Regression Analysis were utilized.The findings of the study indicated that there was no significant difference in academic self-efficacy and time management skills based on gender. However, analyses based on the department variable showed that students in the Recreation department had lower academic self-efficacy scores compared to those in other departments. According to the class level variable, it was found that academic self-efficacy scores decreased as the class level increased, with first- and second-year students having higher self-efficacy levels than third- and fourth-year students.Analyses based on parental education level revealed that the education level of parents had a significant effect on students' academic self-efficacy and time management skills. Notably, students whose parents had lower levels of education scored higher in certain subdimensions of time planning. Correlation analyses showed a negative relationship between academic achievement and both time planning and academic self-efficacy, while a positive relationship was found between academic self-efficacy and the subdimensions of time management.The results of the regression analyses indicated that academic self-efficacy and time planning negatively predicted academic achievement, while time attitudes had a significant positive predictive effect.