Evli bireylerde boşanma eğilimi ve intihar düşüncesi arasında mentalizasyon ve yaşam doyumunun etkileri: Seri aracılık çalışması
The effects of mentalization and life satisfaction on divorce tendency and suicidal ideation among married individuals: A serial mediation study
- Tez No: 977425
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BARIŞ, DR. METİN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada mentalizasyon ve yaşam doyumunun boşanma eğilimi ve intihar düşüncesi arasında ki aracı roller incelenmektedir. Boşanma eğiliminin intihar düşüncesi üzerindeki etki ve aracı modellerin yani yaşam doyumu ve mentalizasyonun sürece olan etkisi incelenirken aynı zamanda aracı kavramların birbirleri ile olan bağlantıları da değerlendirilmektedir. Boşanma eğiliminin intihar düşüncesi üzerinde nasıl bir etkisi olduğu incelenirken aynı zamanda aracı kavramların ortaya çıkması sonucunda bu etkinin değişimi izlenmektedir. Bu çalışma nicel yöntemle tasarlanmış, veri toplama tekniği olarak ise ölçek kullanılmıştır. 1038 evli katılımcının dahil olduğu anket içerisinde yer almakta olan ölçekler sırası ile İntihar Olasılığı Ölçeği, Evlilik İstikrarsızlığı Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği, Zihinselleştirme Ölçeğidir. Ortaya çıkan sonuçlar kapsamında boşanma eğilimi ve intihar düşüncesi arasında anlamlı bir ilişki bulunmasına rağmen doğrudan bir ilişki bulunamamıştır. Boşanma eğiliminin intihar düşüncesinin üzerindeki etkisinde yaşam doyumu ve mentalizasyonun önemli olduğu görülmüştür. Mentalizasyonun yaşam doyumunu etkilediği ve yaşam doyumunun da intihar düşüncesine etkisinin olduğu saptanmıştır. Çalışma sonucunda boşanma eğiliminin mentalizasyonu yükselttiği ve bu yükselmenin yaşam doyumunu arttırması ile boşanma eğiliminin intihar düşüncesi üzerindeki etkisinin anlamsızlaştığı görülmüştür. Boşanma eğilimi aynı zamanda yaşam doyumunu düşürmekte ve bu sebeple intihar düşüncesinde artmanın meydana geldiği görülmüştür. Yaşam doyumu ve mentalizasyonun artmasıyla intihar düşüncesinde kontrollü bir azalma gerçekleşebilmektedir. Bu çalışma boşanma eğilimi sonucunda gelişen intihar düşüncesini anlamlandırmak ve önlemek açısından büyük bir önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating roles of mentalization and life satisfaction between divorce tendency and suicidal ideation are examined. While investigating the effect of divorce tendency on suicidal ideation and the impact of the mediating models—namely life satisfaction and mentalization—on the process, the interconnections between the mediating concepts are also evaluated. While examining how divorce tendency affects suicidal ideation, the change in this effect following the emergence of the mediating concepts is also observed. This study was designed using a quantitative method, and a scale was used as the data collection technique. The scales included in the survey, which involved 1038 married participants, are respectively: the Suicide Probability Scale, the Marital Instability Scale, the Life Satisfaction Scale, and the Mentalization Scale. Although a significant relationship was found between divorce tendency and suicidal ideation, a direct relationship could not be identified. It was observed that life satisfaction and mentalization are important in the effect of divorce tendency on suicidal ideation. It was determined that mentalization affects life satisfaction, and life satisfaction affects suicidal ideation. As a result of the study, it was found that divorce tendency increases mentalization, and with this increase raising life satisfaction, the effect of marital instability on suicidal ideation becomes insignificant. Divorce tendency also reduces life satisfaction, which leads to an increase in suicidal ideation. With the increase of life satisfaction and mentalization, a controlled decrease in suicidal ideation may occur. This study is of great importance in understanding and preventing suicidal ideation that develops as a result of divorce tendency.