AI-Based cost estimation for automotive suspension and steering parts
Otomotiv süspansiyon ve yönlendirme parçaları için yapay zeka tabanlı maliyet tahmini
  1. Tez No: 977440
  2. Yazar: AHMET BİLAL ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENER ÖZÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Engineering Sciences, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Veri Bilimi ve Yapay Zeka Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi ve Yapay Zeka Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, süspansiyon ve yönlendirme parçalarına ait iki boyutlu teknik resimlerden birim üretim maliyetini doğrudan tahmin eden bir makine öğrenmesi yaklaşımı sunar. Veri kümesi, yirmi dört ürün kategorisinde gruplanmış 13,684 çizimden oluşur. Çizimler, geometrik ve boyutsal objeleri çıkarmak için çözümlenmiş ve her çizim için yaklaşık iki yüz özellik türetilmiştir. Bu özellikler; çizgi, yay ve çember gibi öğeler ile boyut değerleri için tanımlayıcı istatistikleri; on iki bölmeli histogram özetlerini; ve çizim düzeyindeki histogramların ürün grup referanslarıyla karşılaştırılmasından elde edilen uzaklıkları (Öklid uzaklığı ile Kullback–Leibler ayrışımı) içerir. Maliyet, karar ağaçlarıyla gradyan artırma (gradient boosting) kullanan yöntemlerle modellenmiştir. XGBoost, CatBoost ve LightGBM olmak üzere üç makine öğrenmesi algoritması değerlendirilmiştir. Modeller, ortak bir doğrulama ve optimizasyon protokolü altında ürün grubu bazında eğitilmiştir. Yirmi dört grup genelinde, XGBoost, CatBoost ve LightGBM için ortalama MAPE performansı yaklaşık %11 olarak elde edilmiştir. Özellik önemi ve SHAP ile yapılan yorumlama, boyut uzunluklarının maksimumlarının, yay geometrisine ilişkin istatistiklerin ve histogram karşılaştırmalarından gelen uzaklık ölçülerinin maliyetin çoğunluklu belirleyicileri olduğunu göstermektedir. Önerilen uçtan uca metot, ayrıntılı süreç planlarına gerek kalmadan çalışma, teklif hazırlama sürelerini kısaltma, parça aileleri içinde tutarlılığı artırma ve tasarım ya da kurumsal sistemlere bağlanarak gerçek zamana yakın maliyet geribildirimi sağlama potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a machine learning approach that predicts unit manufacturing cost directly from two dimensional engineering drawings of suspension and steering parts. The dataset contains 13,684 drawings grouped into twenty four product categories. Drawings are parsed to extract geometric and dimensional entities, and about two hundred features are derived for each case. These features include descriptive statistics for lines, arcs, circles, and dimension values, histogram summaries with twelve bins, and distances between drawing level histograms and product group references using the Euclidean distance and the Kullback--Leibler divergence. Cost is modeled with methods that use gradient boosting with decision trees. Three machine learning algorithms are evaluated, namely XGBoost, CatBoost, and LightGBM. Models are trained per product group under a common validation and tuning protocol. Across the twenty four groups, the average mean absolute percentage error (MAPE) for XGBoost, CatBoost, and LightGBM is about 11% on the test dataset. Interpretation through feature importance and SHAP shows that maxima of rotated dimensions, statistics that describe arc geometry, and divergence measures from the histogram comparisons are consistent drivers of cost. The proposed end-to-end pipeline has the potential to operate without detailed process plans, shorten quotation lead times, improve consistency within part families, and be linked to design or enterprise systems to provide near real-time cost feedback.