Hümanizm ve transhümanizm düşüncesinde tabii hak anlayışı
Natural rights in humanism and transhumanism
- Tez No: 977459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRDEN GÜNGÖREN BULGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanlık tarihi, insan doğasının anlamlandırıldığı ve bu bağlamda insanın varlık içindeki yerinin tartışıldığı felsefi bir süreçtir. Antik Çağ'dan itibaren insanı konu edinen felsefe, insan doğasının niteliğini belirleyerek haklarını temellendirmeye çalışmıştır. Hümanizm, insanı aklıyla doğaya egemen bir varlık olarak görürken, günümüzde teknolojinin insan genetiği ve fizyolojisine müdahalesi bu düşünceyi derinleştirmiş; insan kendi doğasına da hükmedebilen bir varlık olarak tanımlanmıştır. Bu çalışma, hümanizm ve transhümanizm arasındaki ilişkiyi inceleyerek tabii hak düşüncesini bu çerçevede ele almayı amaçlamaktadır. Transhümanizm ve hümanizm hem zıt hem de paralel yönleri bulunan iki düşünce olarak tabii hak anlayışını dönüştürmektedir. Eğer transhümanizm, hümanizm karşıtı bir fikir olarak kabul edilirse hak kuramı yeniden inşa edilmelidir; ancak hümanist bir karakter taşıdığı kabul edilirse tabii hakların nasıl şekilleneceği tartışılmalıdır. Çalışmanın birinci bölümünde hümanizmin tabii haklarla ilişkisi tarihsel bir çizgide ele alınmış, kavramın mahiyeti ve tarihsel gelişimi açıklanmıştır. Antik Çağ'dan Modern Çağ'a uzanan süreçte hümanizmin evrimi, düşünürlerin fikirleriyle desteklenmiştir. Hümanizmin insanı merkeze alan yaklaşımıyla modern insan hakları düşüncesinin temelleri vurgulanmıştır. İkinci bölümde ise transhümanizm kavramı tanımlanmış, tarihsel gelişimi ve hümanizmle bağı incelenmiştir. Nick Bostrom, Ray Kurzweil, Max More ve Julian Huxley gibi düşünürlerin fikirleri değerlendirilmiş; Francis Fukuyama ve Habermas'ın eleştirileriyle karşılaştırılmıştır. Böylece transhümanizmin hümanizmle ilişkisi ve tabii hak düşüncesine olası etkileri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Human history represents a philosophical process in which human nature has been interpreted and the position of human beings within existence has been explored. Since Antiquity, philosophy has sought to define the nature of humanity and to ground human rights accordingly. Humanism regards humans as rational beings capable of mastering nature, yet with modern technology's intervention in human genetics and physiology, this idea has deepened—humans are now seen as beings capable of mastering their own nature. This study aims to examine the relationship between humanism and transhumanism and to analyze the concept of natural rights within this framework. Transhumanism and humanism, though distinct, also share parallels that transform the understanding of natural rights. If transhumanism is viewed as anti-humanist, the entire theory of rights must be restructured; however, if it is understood as a continuation of humanism, it becomes necessary to determine how natural rights will evolve. The first part of this study discusses the relationship between humanism and natural rights within a historical framework, explaining the concept's essence and its development. From Antiquity to the Modern Age, the evolution of humanism is examined through the ideas of various philosophers. The human-centered perspective of humanism and its role in shaping modern human rights are emphasized. The second part defines transhumanism, traces its historical development, and explores its connection to humanism. Thinkers such as Nick Bostrom, Ray Kurzweil, Max More, and Julian Huxley are analyzed alongside critics like Francis Fukuyama and Jürgen Habermas. Thus, the relationship between transhumanism and humanism, as well as its potential impact on natural rights, is revealed.