Türkiye'de elektrikli araç bataryalarının geri dönüşüm sürecinin çevresel, ekonomik ve mevzuat açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the recycling process of electric vehicle batteries i̇n terms of environmenatl economic and legislation in Türkiye
  1. Tez No: 977628
  2. Yazar: ÖMÜR TEMİZEL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Elektrikli araçlar (EV), karbon emisyonlarını azaltmak ve fosil yakıtlara bağımlılığı düşürmek açısından önemlidir. Ancak bataryaların kullanım ömrü sonunda geri dönüşüm süreçleri; çevresel kirlilik, ekonomik kayıplar ve mevzuat eksiklikleri gibi sorunlar doğurmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de elektrikli araç bataryalarının geri dönüşümünü çevresel etkiler, ekonomik fizibilite ve mevzuat uyumu açısından değerlendirmektedir. Literatür ve mevzuat analizi yapılmış; AB düzenlemeleri ile Türkiye uygulamaları karşılaştırılmış, senaryolarla süreçler analiz edilmiştir. Bulgular, altyapının gelişmekte olduğunu ve sektörde yüksek potansiyel bulunduğunu göstermektedir. Mevzuatın güçlendirilmesi, teşviklerin artırılması ve teknik kapasitenin geliştirilmesi sürdürülebilir geri dönüşüm için gereklidir
Özet (Çeviri)
Electric vehicles (EVs) help reduce carbon emissions and fossil fuel dependence. However, end-of-life battery recycling poses challenges such as environmental risks, economic losses, and regulatory gaps. This study evaluates EV battery recycling in Türkiye in terms of environmental impact, economic feasibility, and legal alignment. Literature and regulatory reviews were conducted; EU regulations were compared with Turkish practices, and scenario-based analyses were applied. Findings show growing infrastructure and strong sectoral potential. Strengthening legislation, increasing incentives, and improving technical capacity are essential for sustainable recycling.