Lise öğrencilerinde algılanan sosyal destek düzeyinin yaşam doyumu ve öz-şefkat ile ilişkisi
The relationship of perceived social support level with life satisfaction and self-compassion in high school students
- Tez No: 977653
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAYDAR ŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı lise öğrencilerinde algılanan sosyal destek düzeyinin yaşam doyumu ve öz-şefkat ile ilişkisini ortaya koymaktır. Çalışmanın verileri İstanbul ili, Küçükçekmece, Bakırköy, Bağcılar, Başakşehir ve Fatih ilçelerindeki lise kademesinde öğrenim gören 309'u kız (%51,3), 293'ü erkek (%48,7) olmak üzere toplam 602 öğrenciden elde edilmiştir. Araştırmada ''Algılanan Sosyal Destek Ölçeği'', ''Yaşam Doyumu Ölçeği'' ve ''Öz-şefkat Ölçeği Kısa Formu'' kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen puanların normallik testi sonuçları doğrultusunda; t testi, tek yönlü varyans analizi, pearson korelasyon ve çoklu regresyon kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, öğrencilerin algıladıkları sosyal destek düzeyleri ile yaşam doyumu ve öz-şefkat düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı bir korelasyon bulunmuştur. Öğrencilerin algılanan sosyal destek ve yaşam doyumu düzeylerinin cinsiyet bazında değişiklik göstermediği; öz-şefkat puanlarının ise erkek öğrencilerin lehine anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Algılanan sosyal destek ve yaşam doyumu ölçeğinin puan ortalamalarının kardeş sayısına bağlı olarak değişiklik gösterdiği, öz-şefkat ölçeği puan ortalamalarının ise kardeş sayısına bağlı olarak değişiklik göstermediği bulunmuştur. Ayrıca öğrencilerin yaşam doyum puanları ve algıladıkları sosyal destek puanları; gelir düzeyi, ebeveyn tutumu ve akademik başarı puanlarına bağlı olarak anlamlı farklılıklar gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between perceived social support, life satisfaction, and self-compassion among high school students. The data were obtained from a total of 602 students, 309 female (51.3%) and 293 male (48.7%), studying in high schools located in the districts of Küçükçekmece, Bakırköy, Bağcılar, Başakşehir, and Fatih in Istanbul. The Perceived Social Support Scale, Satisfaction with Life Scale, and Self-Compassion Scale – Short Form were used in the study. Based on the results of the normality tests conducted on the data, t-test, one-way ANOVA, Pearson correlation, and multiple regression analysis were employed. The findings revealed a significant positive correlation between students' perceived social support levels and their levels of life satisfaction and self-compassion. It was found that perceived social support and life satisfaction did not differ significantly by gender, whereas self-compassion scores were significantly higher among male students. The mean scores of perceived social support and life satisfaction varied depending on the number of siblings, while self-compassion scores did not. Additionally, students' life satisfaction and perceived social support scores showed significant differences based on income level, parental attitudes, and academic achievement.