Investigation of the mechanical, thermal and electrical properties of polymer matrix composites
Polimer matrisli kompozitlerin mekanik, termal ve elektriksel özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 977652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN YURDDAŞKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada radar emici malzemeler (RAM), fused deposition modeling (FDM) yöntemi kullanılarak üretildi. Aseton bazlı çözücüyle, demir tozu ve akrilonitril bütadien stiren (ABS) termoplastik karışımından bir masterbatch hazırlandı. Düşük maliyetli tek vidalı bir filament ekstrüderi tasarlandı ve imal edildi. Bu ekstrüder ile %30 ve %50 ağırlıkça dolgu oranına sahip 1,75 mm çapında ABS-demir tozu kompozit filamentler üretildi. Bu kompozit filamentler kullanılarak, modifiye edilmiş bir FDM 3D yazıcıda farklı şekillerde RAM plakaları ve çekme testi numuneleri basıldı. RAM plakalarının sağladığı yansıma kaybı, 8-12 GHz (X-bandı) frekans aralığında bir vektör ağ analizörü (VNA) ile ölçüldü. Sonuçlar demir tozu konsantrasyonunun artırılması ve sıra halindeki piramitler gibi karmaşık geometrilerin radar absorbe etme performansını arttığını gösterdi. Mekanik anizotropiyi incelemek amacıyla, hem yatay hem de dikey yönlerde basılan numuneler üzerinde çekme mukavemeti testleri yapıldı. ABS içindeki demir tozu miktarı arttıkça katmanların birbirine yapışmasının zayıfladığı gözlemlendi. Bu çalışmada FDM ile üretilen RAM'lerin hızlı prototiplenmesi için bir klavuz ortaya konulmuş ve bu malzemelerin radar absorbe etme performansları, mekanik ve üretilebilirlik sınırları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, radar absorbing materials (RAM) were produced using fused deposition modeling (FDM). A masterbatch was prepared by mixing iron powder and acrylonitrile butadiene styrene (ABS) thermoplastic using acetone as a solvent. A custom, low cost single screw filament extruder was designed and built. This extruder was then used to produce 1.75 mm diameter ABS-iron powder composite filaments with 30 wt% and 50 wt% filler. Using these filaments, RAM plates with different geometries and tensile test specimens were printed on a slightly modified FDM 3D printer. The radio wave absorbing performance of the RAM plates were measured with a vector network analyzer (VNA) in the 8-12 GHz (X-band) frequency range. The results showed that absorption improved with higher iron powder concentrations and with complex geometries like pyramidal arrays. Tensile strength tests were performed on specimens printed in horizontal and vertical orientations to measure mechanical anisotropy. It is found that increasing the filler content significantly weakened the adhesion between printed layers. This work presents a complete workflow for rapid prototyping of FDM based RAMs and analyzes their performance and material limitations.