Kolluk kuvvetleri perspektifinden geleneksel suçlar ve siber suçların rutin aktiviteler teorisi bağlamında karşılaştırılması
A comparative analysis of traditional crimes and cybercrimes within the framework of routine activity theory from the perspective of law enforcement
  1. Tez No: 977676
  2. Yazar: ZEYNEP RÜVEYDA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. VEDAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kolluk kuvvetlerinin bakış açısından geleneksel suçlar ile siber suçları Rutin Aktiviteler Teorisi (RAT) çerçevesinde karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Teknolojinin hızlı gelişimiyle birlikte suçun mekânsal doğası dönüşmüş; geleneksel suçların fiziksel ortamlarla sınırlı kalan yapısının aksine, siber suçlar dijital ortamlarda zamandan ve mekândan bağımsız olarak gerçekleşmektedir. Bu dönüşüm, suç teorilerinin günümüz koşullarına ne derece uyum sağladığı sorusunu gündeme getirmiştir. Bu bağlamda RAT'nin suçun üç temel bileşeni açısından analiz edilmiştir. Çalışmada öncelikle geleneksel suçların tarihsel gelişimi, teorik temelleri ve sınıflandırılması ele alınmış, ardından siber suçların ortaya çıkışı, gelişimi, türleri ve teknik boyutları kapsamlı biçimde incelenmiştir. RAT'nin siber suçlara uygulanabilirliği değerlendirilerek geleneksel ve siber suçların benzerlikleri ile farklılıkları ortaya konulmuştur. Özellikle failin kimlik gizleme yeteneği, siber mekânın gözetimden uzak doğası ve hedefin dijital kırılganlıkları RAT'nin siber suçlara uyarlanmasında öne çıkan hususlar olmuştur. Araştırma, Türkiye'de kolluk kuvvetlerinin siber suçlara karşı stratejik yaklaşımını da kapsamaktadır. Kolluk birimlerinin dijital suçlarla mücadele kapasitesi, mevcut yasal düzenlemeler, kurumlar arası iş birliği, teknik altyapı ve personel eğitimi gibi faktörler ışığında değerlendirilmiştir. Geleneksel suçlara karşı geliştirilen müdahale yöntemlerinin siber suçlara ne derece uyarlanabilir olduğu, uygulama örnekleri ve literatür desteğiyle analiz edilmiştir. Sonuç olarak çalışma, RAT'nin dijital suç ortamlarına uyarlanmasının mümkün olduğunu ancak bazı yapısal farklılıkların teorinin açıklayıcılığını sınırladığını göstermektedir. Bu bağlamda RAT'ne ek olarak yeni nesil suç teorilerinin geliştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Kolluk kuvvetlerinin bu dönüşüme ayak uydurabilmesi için teknoloji temelli stratejik kapasitenin artırılması ve dijital suçlara özel politikaların üretilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study comparatively examines traditional crimes and cybercrimes from the perspective of law enforcement within the framework of Routine Activity Theory (RAT). With the rapid advancement of technology, the spatial nature of crime has transformed. While traditional crimes are typically confined to physical environments, cybercrimes occur in digital settings that transcend time and space. This transformation raises questions regarding the applicability of classical criminological theories to modern forms of crime. In this context, RAT's three core components are analyzed in relation to both traditional and cybercrimes. The study first explores the historical background, theoretical foundations, and classification of traditional crimes. Then, it provides an in-depth examination of the emergence, development, types, and technical dimensions of cybercrimes. The applicability of RAT to cybercrime is discussed through a comparative analysis, identifying key similarities and distinctions. Particularly, offenders' ability to conceal their identities, the relative lack of surveillance in cyberspace, and the vulnerability of digital targets emerge as significant elements in adapting RAT to cyber environments. The research also addresses the strategic responses of Turkish law enforcement to cybercrime. It evaluates institutional capacity, legal frameworks, inter-agency cooperation, technological infrastructure, and personnel training. The adaptability of traditional crime prevention approaches to cybercrime is critically assessed through relevant examples and academic insights. In conclusion, the findings suggest that while RAT can be applied to cybercrime to a certain extent, structural differences in the digital context limit its explanatory power. Therefore, the development of new-generation theories tailored to cybercrime is recommended. Additionally, the study emphasizes the necessity for law enforcement agencies to enhance their technological capabilities and develop cyber-specific strategies and policies to effectively combat this evolving threat landscape.