Yataklı tedavi kurumu hizmetlerinin cevap verebilirliğinin sağlık çalışanına şiddet uygulama niyetine etkisi: Bir şehir hastanesi örneği
The effect of responsiveness of inpatient treatment institution services on the intention to commit violence against healthcare worker: A city hospital example
  1. Tez No: 977701
  2. Yazar: PINAR ERASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YETER DEMİR USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Cevap verebilirlik, bireylerin sağlık sistemine yönelik meşru beklentilerinin karşılanma düzeyini değerlendiren bir kavram olup zamanında ilgi, saygılı tedavi, iletişim, otonomi, gizlilik, seçim, konfor ve sosyal destek boyutlarını içermektedir. Hasta ve yakınlarının beklentileri karşılanmadığında bu durum memnuniyetsizliğe ve şiddet davranışına dönüşebilmektedir. İstanbul'daki bir şehir hastanesinde yürütülen bu araştırma, sağlık sisteminin cevap verebilirliğinin sağlık çalışanlarına yönelik şiddet niyeti üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Kesitsel türdeki bu çalışmada nicel ve nitel yöntemler bir arada kullanılmıştır. Basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 237 hasta ve hasta yakınından nicel veriler, ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenen 15 sağlık çalışanından ise nitel veriler toplanmıştır. Veriler Jamovi V2.6.12 programı ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Spearman korelasyonu ve regresyon analizleri yapılmıştır (p<0,05). Nitel veriler MAXQDA 2024 Pro ile içerik analizine tabi tutulmuştur. En yüksek cevap verebilirlik düzeyi sosyal destek boyutunda en düşük ise zamanında ilgi boyutudur. Bazı boyutlarda şiddetle ilişkili faktörler; bilgi alabilme, kötü muamele görmüş olma, şiddet uygulamış olma ve şiddeti hak ettiğini düşünme gibi değişkenler farklılaşmıştır. Bulgular sağlık sisteminin cevap verebilirliğinin sağlık çalışanlarına yönelik şiddet niyeti üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu kapsamda, bireysel, örgütsel ve toplumsal düzeydeki faktörler analiz edilmiş ve bu doğrultuda müdahale alanlarına yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Responsiveness is a concept that assesses the extent to which individuals legitimate expectations of the healthcare system are met; it encompasses the dimensions of prompt attention, respectful treatment, communication, autonomy, confidentiality, choice, quality of basic amenities, and social support. When the expectations of patients and their relatives are not met, this situation can lead to dissatisfaction and violent behaviour. This study, conducted at a city hospital in Istanbul, aims to examine the effect of the healthcare system's responsiveness on the intention to commit violence against healthcare workers. Quantitative and qualitative methods were used together in this cross-sectional study. Quantitative data were collected from 237 patients and their relatives selected using simple random sampling, while qualitative data were collected from 15 healthcare workers identified using criterion sampling. The data were analyzed with Jamovi V2.6.12 program. Descriptive statistics, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Spearman correlation and regression analyses were performed (p<0.05). Qualitative data were subjected to content analysis using MAXQDA 2024 Pro. The highest level of responsiveness is in the social support dimension, while the lowest is in prompt attention dimension. Factors related to violence in some dimensions, such as access to information, having been mistreated, having perpetrated violence, and believing that violence is deserved, varied. The findings show that the responsiveness of the health system has a decisive effect on the intention to commit violence against health workers. In this context, factors at the individual, organisational, and societal levels were analysed, and solutions were proposed for areas of intervention accordingly.