Türkiye'de çağdaş sanatta queer bağlamda akışkan cinsiyetler
Fluid genders in contemporary Turkish art within a queer framework
- Tez No: 977783
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT ARAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çağdaş sanat pratiği içerisinde queer bağlamda akışkan cinsiyetlerin temsillerini ele almaktadır. Queer teori çerçevesinde şekillenen bu araştırma, toplumsal cinsiyetin sabit ve biyolojik bir gerçeklikten ziyade, toplumsal ve kültürel süreçler içinde yeniden üretilen bir performans olduğunu vurgular. Judith Butler'ın performativite teorisi, Michel Foucault'nun iktidar ve normatif yapı analizleri, José Esteban Muñoz'un queer gelecek tahayyülü gibi kuramsal yaklaşımlar, çalışmanın temel teorik çerçevesini oluşturmaktadır. Türkiye'de çağdaş sanat sahnesinde toplumsal cinsiyet ve queer kimliklerin nasıl temsil edildiği sorusu etrafında şekillenen bu tez, feminist sanat, postmodern estetik, kimlik politikaları ve sanat aktivizmi üzerinden kapsamlı bir değerlendirme sunmaktadır. Bu bağlamda, Nilbar Güreş, Hakan Sorar, Ahmet Rüstem Ekici gibi sanatçıların eserleri incelenerek, queer sanatın Türkiye'deki varlığı ve dönüşümü analiz edilmiştir. Çalışma, queer estetiğin geleneksel sanat normlarına meydan okuyan yapısını, kimliklerin akışkanlığını ve bedenin mekân içindeki konumlanışını irdeleyerek, sanatın heteronormatif yapıları aşmada nasıl bir rol üstlendiğini göstermeyi amaçlamaktadır. Sanatçılar ve eserler üzerinden yapılan analizler, queer sanatın yalnızca bireysel bir ifade biçimi olmadığını, aynı zamanda politik ve toplumsal dönüşümün bir parçası olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the representations of fluid genders in the context of queer perspectives within contemporary art practice. Framed by queer theory, the research emphasizes that gender is not a fixed biological reality but rather a performance continuously reproduced through social and cultural processes. The theoretical framework of the study is shaped by Judith Butler's theory of performativity, Michel Foucault's analysis of power and normative structures, and José Esteban Muñoz's conceptualization of queer futurity. Focusing on how gender and queer identities are represented in contemporary art in Turkey, this thesis offers a comprehensive evaluation through feminist art, postmodern aesthetics, identity politics, and art activism. In this context, the works of artists such as, Nilbar Güreş, Hakan Sorar, and Ahmet Rüstem Ekici are analyzed to explore the existence and evolution of queer art in Turkey. The study aims to demonstrate how queer aesthetics challenge traditional artistic norms, highlight the fluidity of identities, and reposition the body within spatial contexts. The analysis of artists and artworks reveals that queer art is not merely an individual form of expression but also a crucial part of political and social transformation.