Polisakkarit bazlı hidrojeller üzerine protein adsorpsiyonunun özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the characteristics of protein adsorption on polysaccharide-based hydrogels
- Tez No: 977782
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, kitosan (%2 w/v) ve ayrı olarak hazırlanan kitosan-kil karışımı tripolifosfat (%2 w/v, pH 8.2) içine damlatılarak hidrojel boncuklar oluşturuldu. Kitosan ve kitosan-kil boncuklarının bir kısmı ayrılarak %1 (v/v) glutaraldehit (GLA) ile çapraz bağlandı. Deneysel çalışmalarda liyofilize hidrojel boncuklar kullanıldı. Hidrojel boncukların protein adsorpsiyon özellikleri model protein olarak seçilen sığır serum albumin (BSA) ile incelendi. BSA'nın hidrojel boncuklar üzerine adsorpsiyonu optimize etmek üzere temas süresi, pH, sıcaklık, başlangıç BSA konsantrasyonu gibi parametreler çalışıldı. Hidrojeller Fourier Transform Infrared Spektroskopisi (FTIR), SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu) ve TGA (Termogarvimetrik Analiz) ile analiz edildi. Kitosan, GLA-kitosan, kitosan-kil ve GLA-kitosan-kil hidrojellerin optimizasyon koşulları 120 dakika temas süresinde, pH 5.5'da, 25 oC ve 25 mg/mL protein konsantrasyonu olarak bulunmuştur. Hidrojellerin adsorpsiyon izotermleri ve adsorpsiyon kinetikleri ve adsorpsiyon termodinamiği parametreleri incelendi. Adsorpsiyon izotermlerinin Langmuir İzotermi ile uyumlu olduğu görüldü. Hazırlanan hidrojel boncuklar içerisinde maksimum BSA adsorpsiyonunun kitosan-kil hidrojellerde gerçekleştiği görüldü. Adsorpsiyon kinetiklerinin de yalancı ikinci derece kinetik modeliyle uyumlu olduğu belirlendi. Termodinamik hesaplamalarda ∆H ve ∆S değerlerinin negatif ve ∆G değerinin ise pozitif olduğu görüldü. Buna göre adsorpsiyonun ekzotermik olduğu ve sıcaklık artışının adsorpsiyon üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, hydrogel beads were formed by dropping chitosan (2% w/v) and a separately prepared chitosan-clay mixture into tripolyphosphate (%2 w/v, pH 8.2). Some of the chitosan and chitosan-clay beads were separated and crosslinked with 1% (v/v) glutaraldehyde (GLA). Lyophilized hydrogel beads were used in the experimental studies. Protein adsorption properties of hydrogel beads were investigated with bovine serum albumin (BSA) selected as a model protein. Parameters such as contact time, pH, temperature, and initial BSA concentration were studied to optimize the adsorption of BSA on hydrogel beads. The hydrogels were analyzed by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), SEM (Scanning Electron Microscope) and TGA (Thermogravimetric Analysis). Optimization conditions for chitosan, GLA-chitosan, chitosan-clay and GLA-chitosan-clay hydrogels were found as 120 minutes of contact time, pH 5.5, 25oC and 25 mg/mL protein concentration. Adsorption isotherms, adsorption kinetics and adsorption thermodynamics were studied under the optimised conditions. The adsorption isotherms were found to be compatible with Langmuir Isotherm. Among the prepared hydrogel beads, maximum adsorption of BSA was observed in chitosan-clay hydrogels. The adsorption kinetics were found to be compatible with the pseudo-second order kinetic model. Thermodynamic calculations showed that ∆H and ∆S values were negative and ∆G value was positive. Accordingly, it was concluded that adsorption was exothermic and temperature increase had a negative effect on adsorption.